• Szkoła pamięta 2021

• „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różnorodne działania. Oto propozycje działań:

• odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
            • uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy;
            • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;
            • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
            • odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;
            • zorganizowanie wycieczki patriotycznej;
            • spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;
            • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej.

• Bezpieczna droga do szkoły

• Rozpoczął się cykl zajęć edukacyjnych policji, których tematyką jest bezpieczeństwo na drodze. W środę pani komisarz Anna Sławińska i pan aspirant Emil Sadza odwiedzili naszych przedszkolaków. W trakcie spotkań mundurowi rozmawiali z najmłodszymi o bezpieczeństwie podczas drogi do i ze szkoły oraz w różnych codziennych sytuacjach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się przy tym dużą wiedzą. Na koniec spotkania pan wójt, Mariusz Walachnia wręczył przedszkolakom  odblaski.

• Świętokrzyski spacer z historią

• Aby wziąć udział w questingach, należy założyć konto na stronie www.spacerzhistoria.pl. Questingi eliminacyjne zostaną aktywowane 21 października, a ich wykonanie (minimum 3 z nich) pozwoli na udział w wielkim finale 1 grudnia 2021 r.  Przy rejestracji konieczne jest podanie kilku danych, które niezbędne są do wytypowania zwycięzców (są to: imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail). Zagrać można zarówno w sposób tradycyjny – pobierając Kartę Questingu i wykonując działania w miejscach na niej wskazanych bądź w sposób wirtualny – korzystając z zasobów Internetu, interaktywnych map, itp. Każdy questing składa się z 10 zadań i dotyczy jednego z powiatów województwa świętokrzyskiego.

Na zwycięzców czekają cenne nagrody o łącznej wartości 5000 zł brutto. Ponadto dla pierwszych 300 uczestników, którzy ukończą minimum 3 questingi, przygotowano upominki w postaci kart podarunkowych. Regulamin oraz szczegółowe informacje na stronie www.spacerzhistoria.pl.

• Śladem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939-2021

• Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają 24 października 2021 r., o godz. 14.00 do Parku Etnograficznego w Tokarni na widowisko historyczne z cyklu „Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego 1939-2021”. W godz. 13.00-16.00 będzie można obejrzeć prezentację wyposażenia, umundurowania i uzbrojenia żołnierzy polskich, obejrzeć pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego (musztra, władanie białą bronią) oraz pokaz wyszkolenia strzeleckiego.

• Wolontariat

• Szkolne Koło Wolontariatu składa podziękowanie wszystkim uczniom,którzy zakupili "cegiełki" na rzecz FUNDACJI POMÓŻ I TY. Fundacja opiekuje się osobami niewidomymi i niepełnosprawnymi. SKW przekazało na rzecz Fundacji kwotę 108 złotych.

Dziękujemy ofiarodawcom!!!

• „Archipelag skarbów”

• W naszej szkole w dniach 16 – 17. 09. 2021 młodzież z klas 7 – 8 z terenu gminy Bliżyn  w ramach profilaktyki zintegrowanej brała udział w dwudniowych warsztatach pt. „Archipelag skarbów”.

Koordynatorem warsztatów z ramienia szkoły była pedagog Beata Kusztal-Wrona . Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu Beaty Żak
            i GKRPA.

W spotkaniach wzięli udział uczniowie uczący się się w szkołach w Bliżynie, Mroczkowie, Odrowążku i Sorbinie. Ponadto, w warsztatach uczestniczyli, rodzice i nauczyciele.

Uczestniczenie w programie ma w przyszłości chronić młodzież przed negatywnym wpływem przebywania w środowisku osób, które sięgają po substancje psychoaktywne.

Podczas warsztatów młodzież słuchała wykładów, oglądała prezentacje, brała udział w odgrywaniu scenek sytuacyjnych. Drugiego dnia uczniowie mieli możliwość zaprezentować własną twórczość artystyczną.

Był to niewątpliwie bardzo dobrze wykorzystany czas, gdzie zarówno młodzież, jak i dorośli mogli się wiele dowiedzieć o sobie i innych, poznać sposoby na radzenie sobie z problemami oraz poznać czynniki ryzyka i chroniące przed zagrożeniami takimi jak alkohol czy narkotyki.

Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasza młodzież będzie umiała i wiedziała jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach oraz jakimi wartościami powinna się kierować w życiu.