• 81. rocznica utworzenia 1. Dywizji Pancernej

•

W sobotę, 7 października upamiętniono 81. rocznicę utworzenia 1. Dywizji Pancernej. Uroczystość odbyła się pod warszawskim Pomnikiem 1. Dywizji Pancernej przy pl. Inwalidów. Wzięli w niej udział m.in. kombatanci, przedstawiciele władz RP oraz delegacje szkół noszących imię 1. Dywizji Pancernej i generała Stanisława Maczka. Naszą szkołę reprezentował pan Tomasz Durlik.

Plska 1. Dywizja Pancerna została sformowana na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza gen. broni Władysława Sikorskiego, wydanego w dniu 25 lutego 1942 r., na bazie jednostek wydzielonych ze składu I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii. Decyzja o utworzeniu jednostki wynikała z planów rozwoju sił zbrojnych.

Pierwsza próba stworzenia takiej dywizji została podjęta jeszcze we Francji w 1940 r., jednak strona francuska nie wyraziła na to zgody. Po klęsce Francji i ewakuacji polskich oddziałów na Wyspy Brytyjskie przystąpiono do formowania jednostek korzystając z brytyjskich etatów wojennych. W styczniu 1942 r. została podjęta decyzja - na Rozkaz Naczelnego Wodza - o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka - dotychczasowego dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancerne

• Dzień Chłopaka - Dzień Muchy i Krawata

• 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tegoroczne święto upłynęło pod znakiem: MUCHY I KRAWATA. Samorząd zaprosił chłopców z całej szkły do niecodziennej zabawy i pokazania siebie w roli eleganckiego dżentelmena. Zagwarantował również przywileje dla każdego, kto w tym dniu zdecydował się założyć krawat lub muchę. Każdy przebrany nie był pytany i nie pisał niezapowiedzianych kartkówek. Większość uczniów wykazała się dużą oryginalnością - były muszki i krawaty w eleganckich deseniach i zestawieniach.

Dodatkowo przeprowadzony został plebiscyt na najfajniejszego chłopaka - "SUPER CHŁOPAK", którego wyniki zostną ogłoszone w Dniu Edukacji Narodowej.

• 84 rocznica wybuchu II wojny światowej

• Z okazji 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie klasy 7b wraz z wychowawcą panią Agnieszką Paszkiel zapalili symboliczny znicz pod pomnikiem ofiar II wojny światowej i zapoznali się z historią obozu koncentracyjnego w Bliżynie. Pamiętając o tamtych straszliwych dniach dali przykład patriotyzmu oraz odpowiedniej postawy młodego pokolenia wobec pamięci o ofiarach wojny.

• Informacja Rady Rodziców

• SZANOWNI   RODZICE!

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wpłaty na Radę Rodziców. Realizacja wielu przedsięwzięć związanych ze szkołą jest uzależniona od stanu konta Rady. Wpłaty można dokonać na konto Rady Rodziców:

21 8520 0007 2002 0046 6079 0001

Bank Spółdzielczy oddział w Bliżynie

W tytule wpłaty prosimy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczęszcza.

Wszystkim Rodzicom, którzy, opłacając składki, wspierają finansowo Radę Rodziców, serdecznie dziękujemy.

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 – 4 września 2023 r.

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie:

4 września 2023 r.

9.00. - msza święta w kościele św. Ludwika,

10.00. - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na boisku Orlik.

Po wspólnym spotkaniu wychowawcy klas przejdą ze swoimi podopiecznymi do sal lekcyjnych:

oddział przedszkolny - sala nr 4,

klasa 1 a - sala nr 3,

klasa 2 a - sala nr 2,

klasa 3 a - sala nr 6,

klasa 4 a - sala nr 12,

klasa 4 b - sala nr 18,

klasa 5 a - sala nr 17,

klasa 5 b - sala nr 9,

klasa 6 a - sala nr 8,

klasa 7 a - sala nr 11,

klasa 7 b - sala nr 21,

klasa 8 a - sala nr 7.

• UBEZPIECZENIE DZIECI OD NNW

• Szanowni Państwo,

informujemy, że rodzice indywidualnie ubezpieczają dzieci, gdyż w obecnym stanie prawnym nie ma regulacji ustanawiających obowiązkowe ubezpieczenia w odniesieniu do działalności szkół i placówek oświatowych, z wyjątkiem sytuacji, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną lub wypoczynek za granicą. Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być ona zawarta wyłącznie z woli rodziców.

• Najlepsi ósmoklasiści

• 18 lipca w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Bliżynie wójt gminy Mariusz Walachnia wręczył nagrody za najlepsze wyniki na egzaminie ośmioklasisty. Otrzymali je:  Oliwier Głuch (SP Bliżyn), Zuzanna Olszewska (SP Mroczków), Bartosz Ściegienny (SP Odrowążek) i Robert Melnarzyk (SP Sorbin).

• Laury dla Kacpra Króla

• W czwartek W czwartek 22 czerwca, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i finalistom konkursów wojewódzkich w szkołach podstawowych. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły Kacper Król, który otrzymał nagrodę za tytuł Finalisty IV Konkursu Wojewódzkiego z Matematyki. Do konkursu przygotowywała Kacpra pani Nina Kamińska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia dzięki uprzejmości - Zb. Biber

• Egzamin na kartę rowerową

• Nowa galeria Egzamin na kartę rowerową została dodana do albumu fotograficznego

Dnia 14.06.2023r. odbył się w szkole egzamin na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie, którzy zaliczyli test z zagadnień ruchu drogowego mogli przystąpić do części praktycznej egzaminu, czyli sprawdzenia umiejętności jazdy na rowerze. Egzamin praktyczny przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Skarżysku Kamiennej: Komisarz Anna Sławińska i asp. szt. Michał Franczyk.

Wszystkim, którzy zdobyli swoje pierwsze "prawo jazdy". gratulujemy.