• ZARYS HISTORII SZKOŁY

Budowa obiektu, w którym znajduje się nasza szkoła miała swoją długą sięgającą czasów międzywojennych historię. Jeszcze w końcu lat dwudziestych lokalna społeczność występowała ze staraniami w sprawie wzniesienia siedziby dla szkoły powszechnej, na co zbierano fundusze z dobrowolnych składek mieszkańców, którzy też deklarowali szarwark na ten cel, jednakże z braku środków budżetowych w gminie nie doszło do podjęcia inwestycji, choć udało się zakupić sześciomorgowy plac i zgromadzić kamień na budowę.

Do idei budowy szkoły w Bliżynie wrócono tuż po zakończeniu II Wojny Światowej i podjęto roboty sposobem gospodarczym pod auspicjami społecznego komitetu, którego starania wspierał Edward Osóbka-Morawski, ówczesny premier pochodzący z okolic Bliżyna. W 1949 roku przekazano do użytku część budynku, w następnych dwu latach ukończono dalsze sale lekcyjne, natomiast kres budowy nastąpił w 1954r.

Dwupiętrowy, nowoczesny jak na owe czasy obiekt, z nawiązką zaspakajał potrzeby miejscowej szkoły podstawowej, a nawet stwarzał możliwości podjęcia dodatkowych funkcji. W budynku dodatkowo znalazło siedzibę Państwowe Liceum Pedagogiczne. W roku 1965 rozpoczęła się likwidacja Liceum Pedagogicznego (ostatni absolwenci opuścili mury w roku 1969), przekształconego w Liceum Ogólnokształcące.

Do 31 sierpnia 2003r. budynku działały trzy placówki: Szkoła Podstawowa (od 1996r. gospodarz budynku), Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące.

Od 1 września 2003r. powstał Zespół Szkół w Bliżynie,  w którego skład weszły Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące.

Od 1 września 2004r. po 50 latach przestało istnieć Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół tworzą tylko Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka, Gimnazjum.

Gimnazjum działa od 1 września 1999 roku. Zostało powołane do życia uchwałą Rady Gminy w Bliżynie nr V/40/99 z dnia 23 marca 1999 roku. Społeczność gimnazjalną tworzą absolwenci szkół podstawowych w Bliżynie, Mroczkowie, Odrowążku i Sorbinie.

Mimo ogromnego wysiłku związanego z nauką znajdujemy czas na pracę w kołach zainteresowań. W szkole istnieją: zespół wokalny, koło teatralne, Klub Europejski "Przeszłość i przyszłość", oraz różne koła przedmiotowe.
               Nie zapominamy również o środowisku, uczestnicząc w organizowanych corocznie akcjach "Sprzątanie Świata".

10 października 2003 roku Gimnazjum uzyskało certyfikat "SZKOŁA Z KLASĄ", o czym świadczy otrzymany certyfikat i dyplom, podpisane przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

7 kwietnia 2006 roku przyznano nam tytuł SZKOŁY UCZĄCEJ SIĘ.

17 maja 2008 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Gimnazjum w Bliżynie i od tego dnia Gimnazjum nosi imię generała Stanisława Maczka.