• Światowy Dzień Ziemi - Dzień Zielony

          • Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Z tej okazji w naszej szkole przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali obchody tego dnia pod hasłem – Dzień Zielony. Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego. Uczniowie oraz nauczyciele przyszli ubrani na zielono, ale zielone stroje nie były jedynymi elementami podkreślającymi wagę tego święta.
            W młodszych klasach dzieci przebrały się za rozmaite gatunki drzew i krzewów, wśród których dominowały jabłonie, grusze, orzechy i klony. Uczniowie klas 4-8 przypięli do swoich ubrań kwiaty, pokazując tym samym jak piękna, fascynująca i różnorodna jest przyroda naszej planety.

            Podsumowując - obchody Dnia Ziemi nie muszą być spektakularne. W dbaniu o planetę liczą się wszystkie małe gesty: rezygnacja z torebek foliowych, oszczędzanie wody i elektryczności, segregowanie śmieci czy choćby założenie zielonej bluzki na znak solidarności z Ziemią. Ważne jest, by każdy zarówno młodszy jak i starszy miał samoświadomość dbania o planetę.

          • Sukces Maćka Orlińskiego

          • 19 kwietnia 2024r. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W kategorii szkoły podstawowe klasy V-VIII na miejscu trzecim był Maciej Orliński, uczeń Szkoły Podstawowej w Bliżynie.

            Na zakończenie turnieju Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej mł. bryg. Marcin Jasiński podziękował uczestnikom za udział w turnieju, sponsorom za ufundowanie nagród i odczytał nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu na szczeblu powiatowym w poszczególnych grupach wiekowych.

          • Święto Patrona w Szkole Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka: Dzień pełen inspiracji i refleksji

          • W dniu 11 kwietnia Szkoła Podstawowa im. Generała Stanisława Maczka w Bliżynie uroczyście uczciła Dzień Patrona, organizując wyjątkową akademię, poświęconą pamięci wybitnego polskiego żołnierza. Generał Stanisław Maczek, dowódca słynnej 1. Dywizji Pancernej, stał się symbolem odwagi, determinacji, inspiracji i patriotyzmu dla uczniów tej szkoły.
            Hasłem przewodnim były słowa Generała Stanisława Maczka Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski, które były zamieszczone jako część dekoracyjna oraz towarzyszyły na plakacie informującym o akademii.
            Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.
            W trakcie akademii uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, w którym były recytowane wiersze przez uczniów: Emilia Benderz, Natalia Bilska, Marcelina Borowiec, Zuzanna Gajewska, Gabriela Guzikowska, Leon Półtorak, Emilia Słoboda, Kuba Stando, Piotr Sztab.
            Nie zabrakło nawet tańca w strojach ludowych oraz śpiewu, towarzyszyły temu grupy Bliżyńska Gromada prowadzona przez Panią Grażynę Kij i Panią Halinę Fidor oraz chór szkolny prowadzony przez Pana Łukasza Pietrzyka. Wszystkie występy były starannie przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli Pani Agnieszki Boczek oraz Pani Anny Chwastowskiej, które z pełnym zaangażowaniem przygotowywały całą akademię i pomagały uczniom wyrazić swoje uczucia i szacunek wobec Generała Maczka.
            Podczas występów uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się więcej o życiu i dokonaniach Generała Stanisława Maczka, dzięki dwóm narratorom, którymi byli uczniowie: Adam Kabała oraz Kornel Kaluga - krótka prelekcja, która ukazała bohaterskie czyny oraz niezłomną postawę generała w trudnych czasach II wojny światowej.
            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Bliżyn Mariusz Walachnia oraz Radny Sławomir Młodawski.
            Akademia z okazji Dnia Patrona była nie tylko wyjątkową okazją do uczczenia pamięci wielkiego Polaka, ale także doskonałym przykładem integracji społeczności szkolnej oraz promowania wartości patriotycznych wśród najmłodszych.

          • Dzień Bez Plecaka – Pierwszy dzień wiosny

          • Nie od dziś wiadomo, że atmosfera panująca w szkole ma duży wpływ na efektywną naukę. Poprawić ją mogą wspólne przedsięwzięcia, w których dzieci i młodzież biorą udział, stając przed kreatywnymi wyzwaniami.

            W czwartek, 21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole obchodzony był „Dzień Bez Plecaka”. Zabawa polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, oryginalny sposób. Młodzież wykazała się olbrzymią kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Wiele rzeczy otrzymało całkowicie nowe zastosowanie, bowiem zeszyty i podręczniki zostały przyniesione lub przywiezione w przeróżnych „nosidłach”. Na szklonych korytarzach można było ujrzeć m.in.: wózki sklepowe, walizki, kosze sklepowe i wiklinowe, garnki, wiadra, wózki dziecięce, pufy, poszewki na poduszki, kosze na śmieci, reklamówki, beczki, futerały na rozmaite przedmioty i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie zabrakło.

          • Wiosnę witamy ...

          • Wczoraj oddział przedszkolny i klasa II pożegnały zimę na dobre wyrzucając ją do rzeki Kamiennej. Postać Marzanny wykonała mama Wiktorii - pani Anna Ciura. Dzieci wyrecytowały krótki wierszyk, którego nauczyła ich pani Dorota Bernas, a dzięki pomocy taty Mikołaja - pana Piotra Kanarka zima odpłynęła w siną dal. Wszyscy ucieszyli się z przybycia wiosny i uczcili to zabawą na placu zabaw w Wojtyniowie.

          • Dzień Kobiet w szkole

          • Corocznie, dnia 8 marca obchodzimy piękne święto, którym jest „Dzień Kobiet”. Jako ciekawostka należy wspomnieć, że po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Rok później natomiast, w 1910, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. W piątek również w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tegoroczny 8 marca był równocześnie dniem kokardy i opaski. Wszystkie dziewczynki wyglądały w nich olśniewająco, potwierdzając tym samym swoją przynależność do płci pięknej. W młodszych klasach królowały w tym dni pięknie ubrane, w koronach i ozdobach na włosach – księżniczki i królewny. Niespodzianką dla dziewcząt był przygotowany wcześniej, specjalnie na tę okoliczność kącik fotograficzny. Uczennice mogły skorzystać ze ścianki fotograficznej pozując z koleżankami lub kolegami do pamiątkowych zdjęć. Kącik cieszył się zainteresowaniem nie tylko wśród żeńskiej części szkolnej społeczności.

            Z okazji Święta Kobiet Samorząd Uczniowski zorganizował również plebiscyt na „Najsympatyczniejszą uczennice w szkole”. Każdy chłopiec z klas 0-8 mógł oddać głos na swoją kandydatkę. Decyzją chłopców zwyciężyła uczennica klasy 3a  – Amelia Szaniec, która zdobyła tytuł „SUPER DZIEWCZYNY”. Dyplom oraz nagrodę w obecności całej społeczności szkolnej wręczył dyrektor szkoły Grzegorz Jędrzejczyk.  Ponadto w imieniu mężczyzn złożył on wszystkim paniom, zarówno tym małym, jak i tym dużym najserdeczniejsze życzenia – pogody ducha i spełnienia marzeń. Tego dnia panie otrzymały od panów urocze tulipany – symbol nadchodzącej wiosny.

        • Odjazdy busów w czasie rekolekcji
          • Odjazdy busów w czasie rekolekcji

          • Busy dowożące  uczniów w dniach 11 i 13 marca (poniedziałek i środa) kursują bez zmian.

            12 marca (wtorek) kurs poranny jest bez zmiany, natomiast powrót będzie o godzinie 12.00.

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • 7 marca w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne 31 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Testy przygotowali i oceniali: mł. bryg. Marcin Kuźdub i kpt. Tomasz Kandyba z Komendy Powiatowej PSP, nagrody najlepszym wręczyli wójt gminy Mariusz Walachnia i komendant gminny OSP Zdzisław Kuźdub.

            Do rywalizacji przystąpiło 7 uczniów w kategorii klas I-IV oraz 15 w kategorii klas V-VIII. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Żak (kategoria I-IV), Lena Kowalik, Maciej Orliński, Krzysztof Rokita i Lena Bafian w kategorii klas V-VIII.

            Najlepszymi okazali się Lena Kowalik, która zajęła I miejsce i Maciej Orliński – II miejsce.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy a zwycięzcom życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.

          • Walentynki

          • Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. Jak co roku staraliśmy się, aby ten czas był dla wszystkich wyjątkowy. W tym roku ze względu na przerwę feryjną wypadającą właśnie w tym czasie Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować Walentynki trochę wcześniej. Już 1 lutego rozpoczęła swoją działalność Poczta Walentynowa. Uczniowie, którzy chcieli przekazać jakieś miłe życzenia swoim kolegom i  koleżankom, mogli wrzucić własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie walentynkowe listonoszki, rozdawały pocztę w czasie zajęć. 8 lutego odbyła się Zabawa Walentynkowa klas 4-8. Nad organizacją imprezy czuwały członkinie Samorządu Uczniowskiego, które wraz z koleżankami z klasy 7b i 7a przygotowały wspaniałą dekorację sali gimnastycznej. Królowały balony, serduszka i serpentyny oczywiście wszystko w kolorach nawiązujących do Dnia Zakochanych, czyli czerwieni, różu a także bieli. Podczas zabawy nie zabrakło tańców w parach, wspólnie w kole, belgijki,  kaczuszek czy też węża. Na tancerzy czekał też słodki poczęstunek w postaci pączków. Trzeba przyznać, że wszyscy spisali się na medal! Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów.

          • Ferie w Świętokrzyskim Parku Narodowym

          • W tym roku przygotowaliśmy super aktywności, które pozwolą Wam odkryć przyrodę i spędzić ciekawie wspólny wolny czas. Oto one:Malowane ptaki – warsztaty plastyczne, podczas których będziemy rozwijać kreatywność i doskonalić umiejętności plastyczne oraz techniczne, inspirując się ptasim światem.Zajęcia odbędą się 15.02.2024 r. (czwartek), w siedzibie Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Rozpoczną się o godzinie 10:00 i potrwają do ok. godziny 12:00.Wszelkie materiały zapewnia ŚPN.Na tropie skarbu – zajęcia w terenie, podczas których przeniesiemy się do Świata Odkrywców Przyrody. Świata, który jest pełen zagadek, tajemnic i ciekawostek. Będziemy poruszać się ścieżką przyrodniczą z Nowej Słupi na Łysą Górę i rozwiązywać przygotowane różne zadania. Po zakończeniu zajęć istnieje możliwość zwiedzenia Muzeum Przyrodniczego ŚPN na Świętym Krzyżu.Zajęcia odbędą się 22.02.2024 r. (czwartek) i rozpoczną się o 10:00. Zbiórka będzie przy bramie wejściowej do ŚPN w Nowej Słupi.Obowiązuje ubranie i obuwie terenowe. Warto wziąć również termos i przekąski.

            Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat oraz ich opiekunów/rodziców.Obowiązują zapisy pod tel. 41 311 51 06 wew. 52.Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i odkrywania tajemnic przyrody!

          • Dzień Piżamy w szkole

          • 5 lutego Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował DZIEŃ PIŻAMY. Dla wielu osób piżama jest nieodłączną częścią codzienności. To standardowe ubranie. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy nic nam nie dolega.  Ale jak ono jest cenne, poznajemy dopiero w chorobie. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dlatego, aby okazać  wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom uczniowie naszej szkoły zamienili codzienne ubrania w piżamę.  Wyrazili w ten sposób solidarność i empatię z ciężko chorymi kolegami. Ten piękny gest był widoczny w każdej klasie - uczniowie zaprezentowali się w piżamach, szlafrokach, kapciach oraz ze swoimi poduszkami i przytulankami.

          • Bal karnawałowy

          • 2 lutego Rada Rodziców zorganizowała zabawę karnawałową dla klas 0-3. Sala została pięknie ozdobiona kolorowymi balonami i bibułą. Dzieci bawiły się tańcząc i uczestnicząc w konkursach prowadzonych przez wychowawców klas. Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami a dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek. Uczestnicy Balu Karnawałowego opuszczali go z uśmiechem na twarzach i balonami w ręku.

          • Wszyscy zbieramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • Od 22 do 27 stycznia w naszej szkole odbyła się zbiórka na rzecz WOŚP.
            Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu dziękują wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki i mogliśmy przekazać 809 złotych dla Sztabu Orkiestry w Skarżysku -Kamiennej.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. generała Stanisława Maczka
      • (41) 25-41-810 sekretariat - 100 dyrektor - 102 księgowość - 105 główny księgowy - 104
      • 26-120 BLIŻYN ul. Piaskowa 6 Poland
      • AE:PL-70480-30131-IHABW-15
      • /SPBlizyn/SkrytkaESP
      • Konto Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, 67 8520 0007 2004 4000 0718 0006, Do wpłat: za obiady, legitymacje, duplikaty.
      • Konto Rada Rodziców przy SP w Bliżynie, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, 21 8520 0007 2002 0046 6079 0001, W tytule wpłaty prosimy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczęszcza.
    • Logowanie