Nabór do projektu Szeroka perspektywa
Wycieczka do NIDARIUM – Edukacyjnego Centrum Przyrodniczego w Umianowicach
- 3
Uczniowie klasy 5a, 5b, i 7a Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka Bliżynie, wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Edukacyjnego Centrum Przyrodniczego w Umianowicach. Program wycieczki został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych projektu przygotowanego przez ECP.
Podczas pobytu w ECP w Umianowicach nasi uczniowie mogli skorzystać z atrakcji ośrodka:
- warsztatów edukacyjnych przeprowadzonych przez specjalistów np. przygotowanie mieszanek ziołowych, przygotowanie smakołyków dla zwierząt, rozpoznawanie roślin, ptaków.
- obserwacji NIDARIUM – ogromnego akwarium o pojemności 25 tys. litrów, ukazującego życie w Nidzie. W akwarium zamieszkają traszki i żółwie, a także ryby, np. szczupak.
- zwiedzanie MINI GOSPODARSTWA ekologicznego, w którym odwiedzający mogli zobaczyć zwierzęta ras rodzimych takich jak konik polski, krowa, owca, koza.
- oglądanie okolicznej fauny i flory z WIERZY OBSERWACYJNEJ.
- PRZEJAZD DREZYNAMI – na odcinku 2,5 km z Umianowic do Hajdaszka i powrotem.
- udział w ognisku.Pobyt w NIDARIUM w Umianowicach był pełen wrażeń, zajęcia terenowe oraz warsztaty pozwoliły nabyć nowych umiejętności, zintegrować uczniów oraz aktywnie spędzić czas.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
Dnia 11 października w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia, która została zorganizowana przez uczniów dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Święta Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście w tym Wójt Gminy Bliżyn.
Uczniowie pod kierunkiem Pań Niny Kamińskiej i Anny Kały oraz Pana Kamila Siudaka przedstawili zabawne scenki z życia szkoły. Młodzi artyści dowcipnym słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Na zakończenie akademii głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Grzegorz Jędrzejczyk, który podziękował uczniom za występ a następnie złożył życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzenia wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie złożył również Wójt Gminy Bliżyn Pan Mariusz Walachnia.
Święto 1. Dywizji Pancernej
- 3
W minioną sobotę, 5 października upamiętniliśmy 80. rocznicę bohaterskich walk stoczonych przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej na święcie generała broni Stanisława Maczka i Jego podkomendnych.
Uroczystość zorganizowana została przez Stołeczne Środowisko 1PDPanc., Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy. Całe wydarzenie przed warszawskim pomnikiem 1. Dywizji Pancernej na placu Inwalidów poprowadził płk. w st. spocz. Lech Pietrzak - Wiceprezes Stołecznego Środowiska 1PDPanc. W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele wojska, administracji rządowej i samorządowej, ambasad, duchowieństwa, szkół, stowarzyszeń oraz sympatycy Czarnej Dywizji.
Naszą szkołę reprezentowała delegacja, w skład której wchodzili: pan dyrektor Grzegorz Jędrzejczyk, panie Agnieszka Paszkiel i Nina Kamińska, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, samorządów klasowych VI - VIII oraz Poczet Sztandarowy.
„Nasz Patron Niepokonany…. Generał Stanisław Maczek”
„Nasz Patron Niepokonany…. Generał Stanisław Maczek” – pod tym hasłem 4 października nasza szkoła obchodziła Święto Patrona. Na uroczystość przybył niezwykły gość, wnuczka generała Karolina Maczek-Skillen, która na ręce dyrektora Grzegorza Jędrzejczyka przekazała niezwykły dar – guzik od munduru generała. Pani Karolinie towarzyszyła Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach. W spotkaniu uczestniczył zastępca wójta Michał Jędrys.
Gości w murach szkoły tradycyjnym staropolskim chlebem i solą powitali najmłodsi uczniowie. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” uczestników spotkania powitał dyrektor Grzegorz Jędrzejczyk. Następnie uczniowie odśpiewali specjalnie ułożoną na tę okoliczność piosenkę, która będzie teraz hymnem szkoły. Słowa do niej napisała Agnieszka Paszkiel. Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas starszych, w tym piosenki w wykonaniu Leny Kowalik. Niespodzianką było przypomnienie poprzez prezentację filmu video wizytę w szkole w 2000 roku syna generała Andrzeja Maczka, wujka pani Karoliny. Dzieci wręczyły gościowi kwiaty, a ona odpowiadała na liczne pytania zadawane przez uczniów. Dowiedzieliśmy, że pani Karolina urodziła się w USA, wychowała w Szkocji, a mieszka w Anglii. Jednak cały czas czuje się Polką i pięknie mówi w naszym języku. W jej wspomnieniach gen. Maczek, nazywany bacą, zachował się jako człowiek niezwykle spokojny i opanowany, wielbiciel brydża i grzybobrania, miłośnik książek, Polak i katolik. Lubił spacery, ale krokiem… marszowym. Nigdy nie wspominał wojny, dla niego liczyła się przyszłość, a nie przeszłość.
Wydarzenie przygotowała Agnieszka Paszkiel i Grzegorz Smardzewski, obsługę muzyczną zapewnił Łukasz Pietrzyk, dekoracje przygotowała Dorota Sochacka. W holach szkoły można było obejrzeć wystawy tematyczne przygotowane przez Romana Falarowskiego.
Archiwum Aktualności