21 listopada klasy trzecie brały udział w zajęciach przygotowanych przez konecki oddział KRUS poświęconych bezpieczeństwu na wsi. Z uczniami zostały przeprowadzone różne zajęcia na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn rolniczych zwłaszcza w okresie wakacyjno-letnim. Głównym założeniem spotkania było promowanie pozytywnych zachować związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej. Na zakończenie trzecioklasiści otrzymali upominki.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
„Mobilne Laboratorium Przyszłości” odwiedziło naszą szkołę
15 listopada naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech mająca na celu wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości. W ramach projektu Szkoła Podstawowa w Bliżynie zakupiła sprzęt pozwalający na uatrakcyjnienie zajęć z uczniami za kwotę 80 000 zł.
Pokazy i ćwiczenia były prowadzone w dwóch blokach tematycznych: druk 3D oraz multimedia (mikrokontrolery i manipulacja obrazem). Zajęcia realizowane w ramach programu służą rozbudzeniu zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród dzieci i przyczyniają się do aktywnego i kreatywnego wykorzystania w szkole sprzętu objętego programem.
XVI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI BOŻONARODZENIOWEJ
Konkurs na ozdobę choinkową
Turystyczna szkoła
Turystyczna Szkoła to projekt ogólnopolski skierowany jest do wyjątkowo licznej grupy docelowej: nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych pośrednio także do rodziców. Ma on na celu podniesienie poziomu wiedzy o atrakcyjności turystycznej Polski, potencjale regionów turystycznych jak również kreowanie wśród młodzieży mody na podróżowanie po Polsce.
Celem projektu jest dostarczenie nauczycielom narzędzi w postaci: bazy scenariuszy wycieczek szkolnych będących inspiracją dla nauczycieli oraz rodziców, ułatwiającej odnalezienie atrakcji turystycznych na wysokim poziomie, w tym również w mniej popularnych lokalizacjach; dobranie wycieczki do wieku uczniów, programu nauczania, czy regionu; jak również aplikacji edukacyjnych służących podniesieniu poziomu wiedzy o turystycznym potencjale regionów oraz dostarczenie narzędzi służących edukacji z zakresu bezpieczeństwa turystycznego.
Projekt jest działaniem wielopoziomowym i wieloletnim, realizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz regionami nagrodzonymi prestiżowym tytułem Polska Marka Turystyczna.
Akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości
9 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przygotowali uroczystość, podczas której przypomnieli o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążeniu do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. To ważne wydarzenie pozostanie na długo w pamięci społeczności szkolnej i będzie refleksją nad znaczeniem niepodległości. W uroczystości uczestniczył wójt gminy Bliżyn, pan Mariusz Walachnia. Dyrektor szkoły podziękował występującym uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w akademię: Barbarze Falarowskiej, Agnieszce Paszkiel i Łukaszowi Pietrzykowi. W akademii gościnnie wzięła udział grupa starsza przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola w Bliżynie.
Wędrowcy z odznaką "Turysta Ziemi Koneckiej"
W dniu 5 listopada 2022 r. członkowie i sympatycy Szkolnego Klubu Turystycznego "Wędrowiec" wzięli udział w XXVI Rajdzie Niepodległości organizowanym przez Oddział PTTK w Końskich.Ttrasa prowadziła przez koneckie lasy, kluczyła poza miastem, prowadząc piechurów do Skałek Piekło, Nieba oraz do mety w Stadnickiej Woli. Po zakończeniu rajdu odbyło się uroczyste wręczenie odznak "Turysta Ziemi Koneckiej", które zdobyli: Chelsea Banaszak, Maciej Bartkowski, Tomasz Durlik, Lena Jędrzejczyk, Sebastian Jędrzejczyk, Julia Kopeć, Krystian Lisowski, Albert Rafalski, Maja Serek, Zuzanna Stopa, Barbara Sułek, Piotr Sułek, Agata Świat, Weronika Trzebińska, Antonina Wrona i Miłosz Wrona. Gratulujemy i zachęcamy do wędrówek.
Odznaka "Turysta Ziemi Koneckie"j posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny oraz złoty. Aby zdobyć pierwszy z nich, należy odwiedzić 10 miejscowości i wziąć udział w 2 imprezach turystycznych organizowanych przez konecki Oddział PTTK. Zdobywanie odznaki ułatwia specjalna książeczka, która zawiera regulamin oraz wykaz miejsc przeznaczonych do zwiedzania wraz z krótkim opisem krajoznawczym.
Sukces Julii Banaś
3 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Skarżysku-Kam. wręczył nagrody, dyplomy i podziękowania dla uczniów i placówek oświatowych biorących udział w konkursach PCK: „Jestem wolny – nie uzależniam się” i „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.
Programem objętych było 400 uczniów szkół podstawowych. Podsumowaniem realizacji zadania było wykonanie pracy konkursowej plastycznej w której udział wzięło 32 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały: Daria Osóbka, Nikola Fornal i Julia Banaś z klasy VI b oraz Natalia Rękawek z klasy VIII b. Miło nam poinformować, że Julka zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Laboratoria Przyszłości
W ramach realizacji projektu MEiN „Laboratoria Przyszłości” szkoła otrzymała drukarkę 3D - M200Plus firmy ZORTRAX. Wspólnie z uczniami klasy 4a przygotowaliśmy ją do pracy (załadowanie materiału, kalibracja stołu). Następnym krokiem było zapoznanie się z programem do zarządzania drukiem 3D tj. Z – SUITE. Pozwala on na zmianę i dostosowanie ustawień druku, takich jak rozmiar modelu, grubość warstwy, rodzaj wypełnienia oraz ilość wygenerowanych struktur podporowych. Wspólnie wybraliśmy z dostępnych gotowych projektów jeden i załadowaliśmy plik do drukarki. Drukowanie trwało ponad 5 godzin, ale efekt wszystkim się spodobał.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Harmonogram wyjazdów na basen.
Bezpieczny przejazd
26 października uczniowie klas 1 - 3 oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w zajęciach w ramach kampanii "Bezpieczny przejazd", która prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Podczas spotkaia dzieci uczyły się podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznawały znaki, a także dowiedziały się, czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Panie koordynatorki zaprezentowały filmy edukacyjne, były też gry, zabawy i konkursy. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymali zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski i inne gadżety.
Pasowanie Pierwszaków
21 października w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość - ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Na początku dyrektor szkoły, pan Grzegorz Jędrzejczyk powitał wszystkich zebranych, a szczegónie gorąco powitał uczniów klasy pierwszej. Powodzenia życzyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - najstarsi z klasy VIII i młodsi z klasy II.
Dzieci ubrane w galowe stroje, z biretami na głowach przedstawiły program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Doroty Bernas. Dziewczęta i chłopcy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. W programie pojawiły się elementy uczniowskich praw, obowiązków i zasad ruchu drogowego. Utrwalili wiadomości o symbolach narodowych i potrzebę używania zwrotów grzecznościowych. Po prezentacji 13 uczennic i 12 uczniów pierwszej klasy w podniosłej atmosferze, przed Pocztem Sztandarowym ślubowało być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Nastepnie pan dyrektor dokonał symbolicznego aktu pasowania. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie.
Starania dzieci zostały docenione i nagrodzone. Wszyscy otrzymali pamiatkowe dyplomy oraz prezenty, które wręczyli: wójt gminy Bliżyn, Mariusz Walachnia oraz dyrekcja szkoły Grzegorz Jędrzejczyk i Sylwia Kaczer - Solarz.
Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek przygotowany przez rodziców.
III Świętokrzyska Międzyszkolna Liga Szachowa 2022/23
Zapraszamy wszystkich uczniów z Województwa Świętokrzyskiego do udziału w III Świętokrzyskiej Międzyszkolnej Lidze Szachowej. Aby wziąć w niej udział należy kliknąć poniżej przycisk “Dołącz do Ligi” i przed 31 października 2022r. wypełnić wszystkie formalności.
Zapraszamy również nauczycieli do współpracy polegającej na opiece nad dziećmi podczas rozgrywania turniejów w Państwa szkole.
Turniej jest całkowicie bezpłatny.
Planowane terminy turniejów ligowych :
1. 09.11.22 online
2. 15.12.22 online
3. 13.01.23 online
4. 15.02.23 online
5. 16.03.23 online
6. 14.04.23 online
TURNIEJ FINAŁOWY 13.05.23 stacjonarnie / online
Szkoła pamięta 2022
„Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
"Umiem pływać" - wyjazdy na basen
W ramach projektu "Umiem pływać"uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na basen do Czarnieckiej Góry. Podstawowym celem zajęć na basenie jest nauka pływania, kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, systematyczności i pracowitości.
Zajęcia obejmują podstawowe ćwiczenia w wodzie oraz gry i zabawy w wodzie. Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy i pod okiem instruktorów nabywają umiejętności pływackie. Wyjazdy na basen dla niektórych to również świetna lekcja samodzielności, bo trzeba przecież się wysuszyć, ubrać, niczego nie zapomnieć i zdążyć razem z innymi.
Harmonogram wyjazdów:
13.10. - czwartek
18.10. - wtorek
20.10. - czwartek
27.10. - czwartek
08.11. - wtorek
10.11. - czwartek
17.11. - czwartek
22.11. - wtorek
24.11. - czwartek
29.11. - wtorek
Wyjazdy we wtorki o godz. 13.20, w czwartki o godz. 14.20.
Szkolne Koło Wolontariatu
Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje wszystkim uczniom, którzy zakupili cegiełki w projekcie charytatywnym "Szkoło pomóż i Ty".
Na rzecz fundacji Pomóż i Ty przekazaliśmy kwotę 250 zł.
Pamiętajcie dobro zawsze do Was wróci!
V KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ
Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie zaprasza do udziału w V konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej.
Regulamin V konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej
„Kiedy mówię Ojczyzna, myślę…”
1. ORGANIZATOR:
Gminny Ośrodek Kultury – ZAMECZEK w Bliżynie
2. CELE KONKURSU:
Pielęgnowanie kultury języka ojczystego.
Rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji.
Krzewienie zamiłowania do literatury pięknej.
Poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu człowieka.
Kształtowanie postaw patriotycznych.
3. UCZESTNICY
Konkurs skierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych z terenugminy Bliżyn oraz młodzieży szkół średnich mieszkających w gminie Bliżyn
●każdy uczestnik prezentuje po jednym wybranym wierszu o tematyce patriotycznej,którego czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut .● możliwa jest recytacja wiersza z podkładem muzycznym, charakteryzacją lub rekwizytem; ● uczestnicy występują w pięciu kat. wiekowych:”
– przedszkola
– kl. 0 – III
– kl. IV – VI
– kl. VII – VIII
– młodzież szkół średnich
● każda placówka może zgłosić po 3 osoby w każdej kategorii, rodzice mogą zgłaszaćdzieciindywidualnie;
● w kat. szkoła średnia uczestnicy zgłaszają się indywidualnie.
4. KRYTERIA OCENY
Powołana komisja dokona oceny wg następujących kryteriów:
● dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie ● interpretacja tekstu ● kultura słowa● ogólny wyraz artystyczny ( uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój ).
5. WARUNKIEM UDZIAŁU :
●jest zgłoszenie uczestnictwa w konkursie i przesłanie na adres Organizatora(poczta, e-mail: gokblizyn.konkursy@wp.pl) lub dostarczenie osobiście kartyzgłoszenia do 04.11.2022 r. (do pobrania na stronie www.gokblizyn.pl )
● udział dziecka w konkursie jest jednocześnie akceptacją jego rodzica/opiekuna prawnegodo publikowania listy laureatów oraz zdjęć z prezentacji na stronie internetowej GOKi w mediach lokalnych zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochroniedanych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
6. TERMIN KONKURSU: 9 listopada 2022 r.
7. MIEJSCE: Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie, Plac Broel – Platerów 4, 26-120 Bliżyn
8. ROZPOCZĘCIE KONKURSU: godz. 10.00
9. NAGRODY:
● laureaci trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody rzeczowe.Wszyscy uczestnicy drobne upominki i dyplomy.
10. KONTAKT W SPRAWACH DOTYCZĄCYCH KONKURSU:Dyrektor GOK – Katarzyna Skarus tel. 41 2541 676
Dzień Chłopaka
Nowa galeria Dzień Chłopaka została dodana do albumu fotograficznego
13
SPRZĄTANIE ŚWIATA 16 września 2022
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
Archiwum Aktualności