Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Informujemy, że w naszej szkole 2 i 3 listopada są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.
Koncert String Duo
Po raz kolejny w murach naszej szkoły gościliśmy muzyków z biura koncertowego Wirtuoz. Tym razem wystąpił duet gitarowy „STRING DUO”.
Muzycy przedstawili historię i budowę instrumentów strunowych szarpanych. Uczniowie zobaczyli i usłyszeli gitarę klasyczną, gitarę elektryczną, gitarę basową, mandolinę, banjo i ukulele. Nie obyło się bez nagród, które dzieci otrzymywały za udzielenie poprawnej odpowiedzi. Miały też możliwość zagrania na wybranych instrumentach oraz dyrygowania orkiestrą. Było rewelacyjnie !!!
„Nie daj się nałogom – bądź po prostu sobą!”
23 października na placu szkolnym SP w Mroczkowie odbyło się podsumowanie projektu organizowanego przez TPD: „Nie daj się nałogom – bądź po prostu sobą!”. Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Jakub Bartkowski, Aleksander Lechowicz, Emilia Benderz i Natalia Wrona. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Zapraszamy do Muzeum im. Orła Białego
Jak co roku 11 listopada będzie dniem gratisowych odwiedzin w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego. W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabraknie tu militarnych atrakcji i żołnierskiego bigosu.
Świętowanie w Muzeum rozpocznie się w sami południe i potrwa do godz. 17. W tym dniu wstęp do obiektu będzie darmowy. Na gości czekać będą liczne atrakcje. Wśród nich znajdzie się wernisaż wystawy „I nazywali to Wojskiem Polskim…!”, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Edukacji Narodowej w Bydgoszczy.
Sporym zainteresowaniem powinny cieszyć się pokazy grupy rctank.pl, która tym razem zaprezentuje zdalnie sterowane obiekty wojskowe z okresu 20 – lecia międzywojennego. Będą też rekonstruktorzy nawiązujący do Powstania Styczniowego.
Muzeum zaprasza też na żołnierski bigos a każdemu z gości oferuje prezent w postaci kokardy w barwach narodowych.
Już dziś warto zarezerwować czas w świąteczna sobotę 11 listopada.
Szkoła pamięta
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Pasowanie uczniów klasy pierwszej
20 października 2023 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie pod kierunkiem swojego wychowawcy Grzegorza Smardzewskiego.
Pierwszaki w obecności wójta Gminy Bliżyn Mariusza Walachni, rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie.
Witamy Was w gronie uczniów Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie.
Nagrody w konkursie fotograficznym
18.10.2023 o godzinie 12:00 w Szkole Podstawowej nr 9 im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku - Kamiennej odbyło się rozstrzygnięcie MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „TU JEST MOJE MIEJSCE – POWIAT SKARŻYSKI OCZAMI MŁODYCH". Pierwsze miejsce zajęły Lena Kowalik i Kinga Wudarczyk, a trzecie Lena Rot i Wiktoria Boczek. Opiekunem był pan Łukasz Pietrzyk. Serdecznie gratulujemy.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. Jest to dzień szczególny. To święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują. I właśnie z tej okazji 13 października 2023 r. obchodziliśmy szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej.
W tym roku uczniowie klas V-VII pod kierunkiem pani Anny Kała, pani Agnieszki Kowalczyk oraz pana Kamila Siudaka przygotowali program artystyczny, który składał się z dwóch części: humorystyczno-kabaretowej i refleksyjnej. W pierwszej części pedagodzy mogli zobaczyć zabawne(dowcipne) przedstawienie pod tytułem: Reporter w szkole -nie do uwierzenia. Występ wywołał salwy śmiechu i wprowadził wszystkich obecnych w dobry nastrój. Druga część uroczystości składała się z refleksji na temat zawodu nauczyciela. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków składając życzenia i śpiewając Sto lat.
W części oficjalnej głos zabrali Wójt Gminy Bliżyn Pan Mariusz Walachnia oraz Dyrektor Szkoły Pan Grzegorz Jędrzejczyk, którzy złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz podziękowali za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.W tym dniu zostały również rozdane Nagrody Wójta oraz Nagrody Dyrektora Szkoły dla wyróżniających się nauczycieli.
Dzisiejszy dzień był również okazją do ogłoszenia wyników konkursu na najfajniejszego chłopaka w szkole. Tytuł Super Chłopaka zdobył Franek Ołub z kasy 5a.
Rajd diabelskim szlakiem
Uczniowie klas 4a i 4b i ich wychowawcy p. Agata Adamczyk i p. Agnieszka Boczek postanowili uczcić Dzień Chłopaka uczestnicząc w rajdzie pieszym. 29 września 2023 roku wyruszyli w trasę przemierzając zielonym oraz czerwonym szlakiem diabelskim z Bliżyna przez Piekiełko Dalejowskie, Bramę Piekielną i Jastrzębie. Rajd zakończyło ognisko przygotowane dzięki pomocy rodziców. Przy świetnej pogodzie w otoczeniu lasu humory dopisywały wszystkim, pomimo zmęczenia.
III Olimpiada Przedszkolaka
W dniu 11 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Bliżynie odbyła się III Olimpiada Przedszkolaka. Drużyna składająca się z 12 zawodników ( w tym 2 rezerwowych) wykonała 4 zadania sportowe określone w regulaminie zawodów. Wszyscy świetnie się bawili i wzajemnie dopingowali, co widać na załączonych zdjęciach.
Laptopy dla czwartoklasistów
10 października uczennice i uczniowie klas czwartych otrzymali z rąk wójta gminy Bliżyn Mariusza Walachni 30 nowych laptopów w ramach rządowej inicjatywy realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Program "Laptop dla ucznia" zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma na własność bezpłatny sprzęt, który może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Zgodnie z Ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, laptopy – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – laptopy będą przekazywane wszystkim kolejnym rocznikom uczniów klas IV szkół podstawowych.
81. rocznica utworzenia 1. Dywizji Pancernej
W sobotę, 7 października upamiętniono 81. rocznicę utworzenia 1. Dywizji Pancernej. Uroczystość odbyła się pod warszawskim Pomnikiem 1. Dywizji Pancernej przy pl. Inwalidów. Wzięli w niej udział m.in. kombatanci, przedstawiciele władz RP oraz delegacje szkół noszących imię 1. Dywizji Pancernej i generała Stanisława Maczka. Naszą szkołę reprezentował pan Tomasz Durlik.
Plska 1. Dywizja Pancerna została sformowana na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza gen. broni Władysława Sikorskiego, wydanego w dniu 25 lutego 1942 r., na bazie jednostek wydzielonych ze składu I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii. Decyzja o utworzeniu jednostki wynikała z planów rozwoju sił zbrojnych.
Pierwsza próba stworzenia takiej dywizji została podjęta jeszcze we Francji w 1940 r., jednak strona francuska nie wyraziła na to zgody. Po klęsce Francji i ewakuacji polskich oddziałów na Wyspy Brytyjskie przystąpiono do formowania jednostek korzystając z brytyjskich etatów wojennych. W styczniu 1942 r. została podjęta decyzja - na Rozkaz Naczelnego Wodza - o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka - dotychczasowego dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancerne
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
Dzień Chłopaka - Dzień Muchy i Krawata
29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tegoroczne święto upłynęło pod znakiem: MUCHY I KRAWATA. Samorząd zaprosił chłopców z całej szkły do niecodziennej zabawy i pokazania siebie w roli eleganckiego dżentelmena. Zagwarantował również przywileje dla każdego, kto w tym dniu zdecydował się założyć krawat lub muchę. Każdy przebrany nie był pytany i nie pisał niezapowiedzianych kartkówek. Większość uczniów wykazała się dużą oryginalnością - były muszki i krawaty w eleganckich deseniach i zestawieniach.
Dodatkowo przeprowadzony został plebiscyt na najfajniejszego chłopaka - "SUPER CHŁOPAK", którego wyniki zostną ogłoszone w Dniu Edukacji Narodowej.
Archiwum Aktualności