• .

     • Serdeczne życzenia pięknych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek oraz szczęśliwego Nowego Roku 2022 pełnego optymizmu, szczęścia i nadziei 

      składają Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie

     • Komunikat MZ w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci 5-11 lat

     • Minister Zdrowia informuje, że na podstawie zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych wraz ze zmianą w rejestracji szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat.

      Skierowanie na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat jest wystawiane automatycznie przez system od dnia 12.12.2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5 r.ż.

      Do 14.12.2021 r. punkty szczepień powinny wystawić dedykowane terminy zewnętrzne w e-rejestracji (oznaczone: kwalifikacja lekarska oraz Pfizer 10 mcg – na tak oznaczone terminy możliwe jest zapisanie dzieci z grupy 5-11). Dopuszczone kanały rejestracji na szczepienie: 989, e-Rejestracja w tzw. krótkiej ścieżce (bez logowania Profilem Zaufanym dlatego też możliwy jest zapis tylko na 1 dawkę), punkty szczepień oraz kanały automatyczne.

     • Komunikat dotyczący systemu nauki zdalnej

     • Zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.  Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przez 3 dni poprzedzające święta, od 20 do 22 grudnia, a także w okresie po świętach (3-5 stycznia) – nauka będzie odbywała się w sposób zdalny. 7 stycznia 2022 r. w naszej szkole jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

     • Razem na Święta 2021

     • „Razem na Święta” to akcja, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

     • Mikołajki przedszkolaków

     • Oddział przedszkolny otrzymał od Mikołaja bilet wstępu do bawialni w Skarżysku- Kamiennej. Wszyscy zgodnie i świetnie się bawili. Podarowany prezent był strzałem w dziesiątkę po tak długim czasie izolacji.

     • Matematyczna Liga Mistrzów

     • 6 grudnia 2021r. o godzinie 9.00 odbył się pierwszy (szkolny) etap Matematycznej Ligi Mistrzów. Do meczu przystąpiły dwie sześcioosobowe drużyny mieszane . Drużyna A składała się z uczniów klasy IIA (Julia Banaszewska, Jakub Stando i Piotr Sztab) i IIIA (Filip Dąbrowa, Miłosz Jarosz, Franciszek Ołub), natomiast drużyna B z uczniów klasy IIB (Natalia Bilska, Adam Kabała, Leon Półtorak) i IIIB (Emil Król, Jakub Nowak, Maciej Orliński). Każda z nich otrzymała 10 identycznych zadań do obliczenia, które musiała wykonać w 30 minut. Nad poprawnością przebiegu meczu matematycznego czuwali jurorzy w składzie: Małgorzata Włodarczyk, Małgorzata Strószczyk i Paulina Orczyk oraz opiekunowie drużyn: Anna Kała i Grzegorz Smardzewski. Minimalnie, bo tylko przewagą jednego punktu, wygrała drużyna B i ona przechodzi do etapu powiatowego, który odbędzie się w marcu. Zwycięzcom gratulujemy a drużynie A dziękujemy za wspólną zabawę.

     • Dzień Pamięci

     • W dniu 24.11.2021 r. w budynku Szkoły Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka w Bliżynie (górny holl) odbył się Dzień Pamięci o Bliżyńskich Żydach w ramach projektu Akademia Opiekunów Pamięci pod przewodnictwem Muzeum Żydowskiego "Galicja" w Krakowie. Inicjatorem i współorganizatorem spotkania  był nauczyciel historii Pan Roman Falarowski. Wzięli w nim udział: Wójt Gminy Bliżyn Mariusz Walachnia, radny wsi Wojtyniów Wiesław Gregiel, członek Rady Sołeckiej wsi Wojtyniów Bożena Białosukna, mieszkańcy wsi Wojtyniów oraz uczniowie klas VII i VIII.

      Uczennice klasy V a przygotowały scenkę rodzajową związaną z zabawą w chowanego. Silnie zaakcentowały wybór parapołki przez wierszyk-wyliczankę: "Szły Żydy przez piekło./O Holender jak tam ciepło ..." Po niej Roman Falarowski przedstawił zebranym dzieje bliżyńskich Żydów i getta w latach 1939 - 1942. Na zakończenie mini sesji popularno-naukowej uczennica klasy VIIa Antonina Wrona, odczytała napisany przez siebie wiersz pt. "Bliżyńscy Żydzi". Uczniowie i przybyli Goście mogli zwiedzić okolicznościową wystawę poświęconą religii, kulturze i dziejom Narodu Wybranego przygotowaną przez Szkolny Klub Europejski "Przeszłość i Przyszłość" działający w bliżyńskiej szkole. Końcowym elementem obchodów Dnia Pamięci o Bliżyńskich Żydach było zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz gminnych i sołeckich oraz uczniów w nieoznakowanym miejscu pochówku około 50 Żydów nad rzeką Kamienną we wsi Wojtyniów.

     • Kampania promocyjna szczepień Wojewody Świętokrzyskiego

     • Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, w ramach akcji informacyjno-promocyjnej zachęcającej mieszkańców województwa świętokrzyskiego do szczepień przeciw COVID-19, planuje kampanię polegającą na możliwości skorzystania przez osoby w pełni zaszczepione lub osoby, które przyjmą trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w dniach od 1 grudnia 2021 roku do 27 grudnia 2021 roku z bezpłatnych biletów na:

      • wybrane seanse w kinie Helios w Kielcach,
      • wybrane spektakle teatralne w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach
      • jednodniowe pobyty w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A. i możliwość skorzystania z czterech wybranych zabiegów.

      Blankiety upoważniające do odbioru jednego z biletów będą wydawane w punktach szczepień w całym województwie.