• Dzień Życzliwości

          • 23 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości.
            Był to wyjątkowy dzień pełen uśmiechów, miłych słów i pozytywnych emocji.  Uczniowie , nauczyciele tego dnia ubrani byli na żółto. Na głównym holu zaprezentowane zostały plakaty promujące życzliwość. Obowiązkowo pojawiło się także „drzewko życzliwości” na którym można było zawieszać napisane przez siebie życzenia.

            Kolejną atrakcją była „skrzynka życzliwości”, za pośrednictwem której cała społeczność szkolna mogła przesyłać życzenia i pozdrowienia do wybranych osób i klas. Oczywiście wszystkie kartki trafiły do adresatów.
            W plebiscycie na najbardziej życzliwą klasę zwyciężyli uczniowie z 4b. Niemniej życzliwymi klasami okazały się również : kl 0, 3b, 4a, 6b.

            Nad całością obchodzonego dnia czuwały panie Dorota Sochacka  (opiekun Samorządu Uczniowskiego) oraz Beata Kusztal – Wrona (pedagog szkolny).

            To był życzliwy dzień!
             

          • Bezpieczeństwo przede wszystkim

          • 21 listopada klasy trzecie brały udział w zajęciach przygotowanych przez konecki oddział KRUS poświęconych bezpieczeństwu na wsi. Z uczniami zostały przeprowadzone różne zajęcia na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn rolniczych zwłaszcza w okresie wakacyjno-letnim. Głównym założeniem spotkania było promowanie pozytywnych zachować związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej. Na zakończenie trzecioklasiści otrzymali upominki. 

          • „Mobilne Laboratorium Przyszłości” odwiedziło naszą szkołę

          • 15 listopada naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech mająca na celu wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości. W ramach projektu Szkoła Podstawowa w Bliżynie zakupiła sprzęt pozwalający na uatrakcyjnienie zajęć z uczniami za kwotę 80 000 zł.

            Pokazy i ćwiczenia były prowadzone w dwóch blokach tematycznych: druk 3D oraz multimedia (mikrokontrolery i manipulacja obrazem). Zajęcia realizowane w ramach programu służą rozbudzeniu zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród dzieci i przyczyniają się do aktywnego i kreatywnego wykorzystania w szkole sprzętu objętego programem.

          • Turystyczna szkoła

          • Turystyczna Szkoła to projekt ogólnopolski  skierowany jest do wyjątkowo licznej grupy docelowej: nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych pośrednio także do rodziców. Ma on na celu  podniesienie poziomu wiedzy o atrakcyjności turystycznej Polski, potencjale regionów turystycznych jak również kreowanie wśród młodzieży mody na podróżowanie po Polsce.

            Celem projektu jest dostarczenie nauczycielom narzędzi w postaci: bazy scenariuszy wycieczek szkolnych będących inspiracją dla nauczycieli oraz rodziców, ułatwiającej odnalezienie atrakcji turystycznych na wysokim poziomie, w tym również w  mniej popularnych lokalizacjach; dobranie wycieczki do wieku uczniów, programu nauczania, czy regionu; jak również aplikacji edukacyjnych służących podniesieniu poziomu wiedzy o turystycznym potencjale regionów oraz dostarczenie narzędzi  służących edukacji z zakresu bezpieczeństwa turystycznego.

            Projekt jest działaniem wielopoziomowym i wieloletnim, realizowanym  pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej  we współpracy z  regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi oraz regionami nagrodzonymi prestiżowym tytułem Polska Marka Turystyczna.

          • Akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości

          • 9 listopada 2022 roku w naszej szkole  odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przygotowali uroczystość, podczas której przypomnieli  o 123 latach niewoli narodu polskiego i jego dążeniu do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. To ważne wydarzenie pozostanie na długo w pamięci społeczności szkolnej i będzie refleksją nad znaczeniem niepodległości. W uroczystości uczestniczył wójt gminy Bliżyn, pan Mariusz Walachnia. Dyrektor szkoły podziękował występującym uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w akademię: Barbarze Falarowskiej, Agnieszce Paszkiel i Łukaszowi Pietrzykowi. W akademii gościnnie wzięła udział grupa starsza przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola w Bliżynie.

          • Wędrowcy z odznaką "Turysta Ziemi Koneckiej"

          • W dniu 5 listopada 2022 r. członkowie i sympatycy Szkolnego Klubu Turystycznego "Wędrowiec" wzięli udział w XXVI Rajdzie Niepodległości organizowanym przez Oddział PTTK w Końskich.Ttrasa prowadziła przez koneckie lasy, kluczyła poza miastem, prowadząc piechurów do Skałek Piekło, Nieba oraz do mety w Stadnickiej Woli. Po zakończeniu rajdu odbyło się uroczyste wręczenie odznak "Turysta Ziemi Koneckiej", które zdobyli: Chelsea Banaszak, Maciej Bartkowski, Tomasz Durlik, Lena Jędrzejczyk, Sebastian Jędrzejczyk, Julia Kopeć, Krystian Lisowski, Albert Rafalski, Maja Serek, Zuzanna Stopa, Barbara Sułek, Piotr Sułek, Agata Świat, Weronika Trzebińska, Antonina Wrona i Miłosz Wrona. Gratulujemy i zachęcamy do wędrówek.

            Odznaka "Turysta Ziemi Koneckie"j posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny oraz złoty. Aby zdobyć pierwszy z nich, należy odwiedzić 10 miejscowości i wziąć udział w 2 imprezach turystycznych organizowanych przez konecki Oddział PTTK. Zdobywanie odznaki ułatwia specjalna książeczka, która zawiera regulamin oraz wykaz miejsc przeznaczonych do zwiedzania wraz z krótkim opisem krajoznawczym.

          • Sukces Julii Banaś

          • 3 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Skarżysku-Kam. wręczył nagrody, dyplomy i podziękowania dla uczniów i placówek oświatowych biorących udział w konkursach PCK: „Jestem wolny – nie uzależniam się” i  „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

            Programem objętych było 400 uczniów szkół podstawowych. Podsumowaniem realizacji zadania było wykonanie pracy konkursowej plastycznej w której udział wzięło 32 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały: Daria Osóbka, Nikola Fornal i Julia Banaś z klasy VI b oraz Natalia Rękawek z klasy VIII b. Miło nam poinformować, że Julka zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Laboratoria Przyszłości

          • W ramach realizacji projektu MEiN  „Laboratoria Przyszłości” szkoła otrzymała drukarkę 3D - M200Plus firmy ZORTRAX. Wspólnie z uczniami klasy 4a przygotowaliśmy ją do pracy (załadowanie materiału, kalibracja stołu). Następnym krokiem było zapoznanie się z programem do zarządzania drukiem  3D tj. Z – SUITE. Pozwala on na zmianę i dostosowanie ustawień druku, takich jak rozmiar modelu, grubość warstwy, rodzaj wypełnienia oraz ilość wygenerowanych struktur podporowych. Wspólnie wybraliśmy z dostępnych gotowych projektów jeden i załadowaliśmy plik do drukarki. Drukowanie trwało ponad 5 godzin, ale efekt wszystkim się spodobał.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. generała Stanisława Maczka
        • (41) 25-41-810 sekretariat - 100 dyrektor - 102 księgowość - 105 główny księgowy - 104
        • 26-120 BLIŻYN ul. Piaskowa 6 Poland
        • AE:PL-70480-30131-IHABW-15
        • /SPBlizyn/SkrytkaESP
        • Konto Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, 67 8520 0007 2004 4000 0718 0006, Do wpłat: za obiady, legitymacje, duplikaty.
        • Konto Rada Rodziców przy SP w Bliżynie, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, 21 8520 0007 2002 0046 6079 0001, W tytule wpłaty prosimy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczęszcza.
      • Logowanie