• BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

     • Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

      Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

      • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
      • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
      • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
      • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
      • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
      • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
      • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
      • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
      • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
      • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
      • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
      • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
      • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

      Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

      źródło: KGP

     • Powrót uczniów do nauki stacjonarnej

     • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkołach i placówkach na terenie całego kraju będzie odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

      Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022. Jako pierwsi, już 17 stycznia, odpoczynek rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Z kolei ostatnia tura ferii rozpocznie się 14 lutego i obejmie dzieci i młodzież z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. 

     • .

     • Serdeczne życzenia pięknych Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek oraz szczęśliwego Nowego Roku 2022 pełnego optymizmu, szczęścia i nadziei 

      składają Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie

     • Komunikat MZ w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dzieci 5-11 lat

     • Minister Zdrowia informuje, że na podstawie zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych wraz ze zmianą w rejestracji szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech) od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat.

      Skierowanie na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat jest wystawiane automatycznie przez system od dnia 12.12.2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5 r.ż.

      Do 14.12.2021 r. punkty szczepień powinny wystawić dedykowane terminy zewnętrzne w e-rejestracji (oznaczone: kwalifikacja lekarska oraz Pfizer 10 mcg – na tak oznaczone terminy możliwe jest zapisanie dzieci z grupy 5-11). Dopuszczone kanały rejestracji na szczepienie: 989, e-Rejestracja w tzw. krótkiej ścieżce (bez logowania Profilem Zaufanym dlatego też możliwy jest zapis tylko na 1 dawkę), punkty szczepień oraz kanały automatyczne.

     • Komunikat dotyczący systemu nauki zdalnej

     • Zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego, w szkołach artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, placówkach artystycznych, szkołach artystycznych realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.  Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przez 3 dni poprzedzające święta, od 20 do 22 grudnia, a także w okresie po świętach (3-5 stycznia) – nauka będzie odbywała się w sposób zdalny. 7 stycznia 2022 r. w naszej szkole jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

     • Razem na Święta 2021

     • „Razem na Święta” to akcja, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

     • Mikołajki przedszkolaków

     • Oddział przedszkolny otrzymał od Mikołaja bilet wstępu do bawialni w Skarżysku- Kamiennej. Wszyscy zgodnie i świetnie się bawili. Podarowany prezent był strzałem w dziesiątkę po tak długim czasie izolacji.

     • Matematyczna Liga Mistrzów

     • 6 grudnia 2021r. o godzinie 9.00 odbył się pierwszy (szkolny) etap Matematycznej Ligi Mistrzów. Do meczu przystąpiły dwie sześcioosobowe drużyny mieszane . Drużyna A składała się z uczniów klasy IIA (Julia Banaszewska, Jakub Stando i Piotr Sztab) i IIIA (Filip Dąbrowa, Miłosz Jarosz, Franciszek Ołub), natomiast drużyna B z uczniów klasy IIB (Natalia Bilska, Adam Kabała, Leon Półtorak) i IIIB (Emil Król, Jakub Nowak, Maciej Orliński). Każda z nich otrzymała 10 identycznych zadań do obliczenia, które musiała wykonać w 30 minut. Nad poprawnością przebiegu meczu matematycznego czuwali jurorzy w składzie: Małgorzata Włodarczyk, Małgorzata Strószczyk i Paulina Orczyk oraz opiekunowie drużyn: Anna Kała i Grzegorz Smardzewski. Minimalnie, bo tylko przewagą jednego punktu, wygrała drużyna B i ona przechodzi do etapu powiatowego, który odbędzie się w marcu. Zwycięzcom gratulujemy a drużynie A dziękujemy za wspólną zabawę.

     • Dzień Pamięci

     • W dniu 24.11.2021 r. w budynku Szkoły Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka w Bliżynie (górny holl) odbył się Dzień Pamięci o Bliżyńskich Żydach w ramach projektu Akademia Opiekunów Pamięci pod przewodnictwem Muzeum Żydowskiego "Galicja" w Krakowie. Inicjatorem i współorganizatorem spotkania  był nauczyciel historii Pan Roman Falarowski. Wzięli w nim udział: Wójt Gminy Bliżyn Mariusz Walachnia, radny wsi Wojtyniów Wiesław Gregiel, członek Rady Sołeckiej wsi Wojtyniów Bożena Białosukna, mieszkańcy wsi Wojtyniów oraz uczniowie klas VII i VIII.

      Uczennice klasy V a przygotowały scenkę rodzajową związaną z zabawą w chowanego. Silnie zaakcentowały wybór parapołki przez wierszyk-wyliczankę: "Szły Żydy przez piekło./O Holender jak tam ciepło ..." Po niej Roman Falarowski przedstawił zebranym dzieje bliżyńskich Żydów i getta w latach 1939 - 1942. Na zakończenie mini sesji popularno-naukowej uczennica klasy VIIa Antonina Wrona, odczytała napisany przez siebie wiersz pt. "Bliżyńscy Żydzi". Uczniowie i przybyli Goście mogli zwiedzić okolicznościową wystawę poświęconą religii, kulturze i dziejom Narodu Wybranego przygotowaną przez Szkolny Klub Europejski "Przeszłość i Przyszłość" działający w bliżyńskiej szkole. Końcowym elementem obchodów Dnia Pamięci o Bliżyńskich Żydach było zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz gminnych i sołeckich oraz uczniów w nieoznakowanym miejscu pochówku około 50 Żydów nad rzeką Kamienną we wsi Wojtyniów.

     • Kampania promocyjna szczepień Wojewody Świętokrzyskiego

     • Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, w ramach akcji informacyjno-promocyjnej zachęcającej mieszkańców województwa świętokrzyskiego do szczepień przeciw COVID-19, planuje kampanię polegającą na możliwości skorzystania przez osoby w pełni zaszczepione lub osoby, które przyjmą trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w dniach od 1 grudnia 2021 roku do 27 grudnia 2021 roku z bezpłatnych biletów na:

      • wybrane seanse w kinie Helios w Kielcach,
      • wybrane spektakle teatralne w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach
      • jednodniowe pobyty w Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A. i możliwość skorzystania z czterech wybranych zabiegów.

      Blankiety upoważniające do odbioru jednego z biletów będą wydawane w punktach szczepień w całym województwie.

    • Kawiarenka charytatywna
     • Kawiarenka charytatywna

     •  22 listopada Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kawiarenkę charytatywną, z której cały dochód został przeznaczony na pomoc dla Oliwiera Stachury.

      Miło nam poinformować, że dzięki zaangażowaniu Rodziców i uczniów, którzy dostarczyli słodkości udało się zebrać kwotę 2255,47 groszy.

      Serdecznie Wszystkim dziękujemy!!!

    • Lekcja otwarta - W hołdzie walczącym bohaterom
     • Lekcja otwarta - W hołdzie walczącym bohaterom

     • 29.11.2021 r.  odbyła się lekcja otwarta z historii w klasie 5b zatytułowana W hołdzie walczącym bohaterom. Prowadzona przez panią Agnieszkę Paszkiel, w której uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz dyrektor szkoły - Grzegorz Jędrzejczyk. Głównym przekazem zajęć była pamięć o walczących bohaterach, którzy polegli w walce za ojczyznę oraz pamięć o przodkach z okazji zbliżającego się święta 1 listopada. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Zapalony został symboliczny znicz, który miał symbolizować pamięć a przede wszystkim szacunek do naszej historii, przodków oraz tych co odeszli. Na koniec wszyscy wysłuchali piosenkiCi, co odchodzą wciąż z nami są, czujesz ich obok, żyją tak długo, aż nie zginie pamięć o nich. Przekazem lekcji było uświadomienie młodym ludziom, że pamięć, szacunek dla historii zależy od nas samych, świadczy o naszej tożsamości, miłości oraz świadectwie, że jesteśmy Polakami. Spotkanie wywołało emocje u uczestników, spowodowane przede wszystkim pamięcią o zmarłych przodkach.

     • Jestem wolny - nie uzależniam się

     • PCK Oddział Rejonowy w Skarżysku - Kamiennej wręczył nagrody i podziękowania dla uczniów i placówek oświatowych biorących udział w konkursie PCK "Jestem wolny - nie uzależniam się". Programem było objetych 782 uczennic i uczniów klas VII - VIII szkół podstawowych powiatu skarżyskiego. Podsumowaniem realizacji zadania było wykonanie pracy plastycznej. Naszą szkołę z powodzeniem reprezentowała Marysia Boruń z klasy VIII b, której gratulujemy nagrody i życzymy dalszych sukcesów.

     • Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej

     • Uczniowie naszej szkoły doskonale zaprezentowali się podczas tegorocznego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. W kategorii przedszkoli pierwsze miejsce zajęła Maja Dąbrowa, w kategorii klas I - III pierwsze miejsce przypadło Aleksandrowi Ołubowi z klasy 3 b, a drugie Emilii Benderz z klasy 2 a, w klasach IV - VI najlepsza okazała się Lena Kowalik z klasy 4 a, a wśród najstarszych uczniów II zajęła Julia Sztab z klasy 8 b. Gatulujemy nagrodzonym oraz ich opiekunkom: Iwonie Wronie, Barbarze Falarowskiej, Agnieszce Szkurłat i Dorocie Bernas. Życzymy sukcesów w następnych konkursach.