• „Szkoła do hymnu” 2021

     • Już po raz czwarty w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości zaśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób włączamy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

     • Pasowanie uczniów klasy pierwszej

     • Od 28 października pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W tym dniu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

      W niezwykle podniosłej atmosferze, w obecności pocztu sztandarowego uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie. Chcą być dobrymi Polakami, przyjaciółmi zwierząt, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

      Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę wzruszenia z oczu bliskich. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

     • Szkoła pamięta 2021

     • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

      W ramach akcji szkoły, przedszkola i placówki oświatowe mogą realizować różnorodne działania. Oto propozycje działań:

      • odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
      • uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy;
      • przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;
      • przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych;
      • odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat;
      • zorganizowanie wycieczki patriotycznej;
      • spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;
      • opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej.

       

     • Bezpieczna droga do szkoły

     • Rozpoczął się cykl zajęć edukacyjnych policji, których tematyką jest bezpieczeństwo na drodze. W środę pani komisarz Anna Sławińska i pan aspirant Emil Sadza odwiedzili naszych przedszkolaków. W trakcie spotkań mundurowi rozmawiali z najmłodszymi o bezpieczeństwie podczas drogi do i ze szkoły oraz w różnych codziennych sytuacjach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się przy tym dużą wiedzą. Na koniec spotkania pan wójt, Mariusz Walachnia wręczył przedszkolakom  odblaski.

     • Świętokrzyski spacer z historią

     • Aby wziąć udział w questingach, należy założyć konto na stronie www.spacerzhistoria.pl. Questingi eliminacyjne zostaną aktywowane 21 października, a ich wykonanie (minimum 3 z nich) pozwoli na udział w wielkim finale 1 grudnia 2021 r.  Przy rejestracji konieczne jest podanie kilku danych, które niezbędne są do wytypowania zwycięzców (są to: imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail). Zagrać można zarówno w sposób tradycyjny – pobierając Kartę Questingu i wykonując działania w miejscach na niej wskazanych bądź w sposób wirtualny – korzystając z zasobów Internetu, interaktywnych map, itp. Każdy questing składa się z 10 zadań i dotyczy jednego z powiatów województwa świętokrzyskiego.

      Na zwycięzców czekają cenne nagrody o łącznej wartości 5000 zł brutto. Ponadto dla pierwszych 300 uczestników, którzy ukończą minimum 3 questingi, przygotowano upominki w postaci kart podarunkowych. Regulamin oraz szczegółowe informacje na stronie www.spacerzhistoria.pl.

     • Śladem wrześniowej chwały Oręża Polskiego 1939-2021

     • Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają 24 października 2021 r., o godz. 14.00 do Parku Etnograficznego w Tokarni na widowisko historyczne z cyklu „Szlakiem Wrześniowej Chwały Oręża Polskiego 1939-2021”. W godz. 13.00-16.00 będzie można obejrzeć prezentację wyposażenia, umundurowania i uzbrojenia żołnierzy polskich, obejrzeć pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego (musztra, władanie białą bronią) oraz pokaz wyszkolenia strzeleckiego.

    • Wolontariat
     • Wolontariat

     • Szkolne Koło Wolontariatu składa podziękowanie wszystkim uczniom,którzy zakupili "cegiełki" na rzecz FUNDACJI POMÓŻ I TY. Fundacja opiekuje się osobami niewidomymi i niepełnosprawnymi. SKW przekazało na rzecz Fundacji kwotę 108 złotych.

      Dziękujemy ofiarodawcom!!!

     • „Archipelag skarbów”

     • W naszej szkole w dniach 16 – 17. 09. 2021 młodzież z klas 7 – 8 z terenu gminy Bliżyn  w ramach profilaktyki zintegrowanej brała udział w dwudniowych warsztatach pt. „Archipelag skarbów”.  

      Koordynatorem warsztatów z ramienia szkoły była pedagog Beata Kusztal-Wrona . Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu Beaty Żak
      i GKRPA.

      W spotkaniach wzięli udział uczniowie uczący się się w szkołach w Bliżynie, Mroczkowie, Odrowążku i Sorbinie. Ponadto, w warsztatach uczestniczyli, rodzice i nauczyciele.

      Uczestniczenie w programie ma w przyszłości chronić młodzież przed negatywnym wpływem przebywania w środowisku osób, które sięgają po substancje psychoaktywne.

      Podczas warsztatów młodzież słuchała wykładów, oglądała prezentacje, brała udział w odgrywaniu scenek sytuacyjnych. Drugiego dnia uczniowie mieli możliwość zaprezentować własną twórczość artystyczną.

      Był to niewątpliwie bardzo dobrze wykorzystany czas, gdzie zarówno młodzież, jak i dorośli mogli się wiele dowiedzieć o sobie i innych, poznać sposoby na radzenie sobie z problemami oraz poznać czynniki ryzyka i chroniące przed zagrożeniami takimi jak alkohol czy narkotyki.

      Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasza młodzież będzie umiała i wiedziała jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach oraz jakimi wartościami powinna się kierować w życiu.

     • Moja Gmina Bliżyn

     • 22 września uczniowie z klas trzecich oraz oddziału przedszkolnego wzięli udział w zajęciach "Moja Gmina Bliżyn, moje miejsce, moja przyszłość" przygotowanych przez Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna. Uczniowie  mogli poznać dziedzictwo przyrodnicze, jego formy ochrony a także atrakcje turystyczne gminy Bliżyn. Największe wrażenie zrobiła mapa edukacyjna przedstawiająca miejsca cenne przyrodniczo i trasę Piekielnego Szlaku. Teraz czas na zajęcia w terenie.

     • Pszczółki z Krusikowa

     • 14 września gościliśmy w naszej szkole pracowników oddziału KRUS z Końskich, którzy przeprowadzili  pogadankę z przedszkolakami i pierwszoklasistami  na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Przedstawili różne niebezpieczne sytuacje, które mogą zdarzyć się w trakcie prac polowych i na podwórku. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych, ze szczególnym uwzględnianiem zapobiegania wypadkom, których uczestnikami są najczęściej dzieci. Na zakończenie najmłodsi otrzymali upominki.