• Pomagamy Weronice

• W dniu 27.11.2019 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana KAWIARENKA "MARIOLKA". Fundusze ze sprzedaży słodyczy przeznaczono na pomoc dla 12 - letniej Weroniki, oczekującej na operację w USA.

• Spektakl "Kamienie na szaniec"

• "Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei

I przed narodem niosą oświaty kaganiec

A kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei;

Jak Kamienie przez Boga rzucone na szaniec..."

- ta wspaniała strofa z wiersza "Testament mój" J. Słowackiego, stała się wielkim symbolem walki narodowo wyzwoleńczej i życiowym credo polskich patriotów, walczących z hitlerowską okupacją. Dzieje tych młodych bohaterów opisanych w książce Aleksandra Kamińskiego pod tytułem "Kamienie na szaniec" młodzież naszej szkoły mogła poznać oglądając spektakl teatralny pod tym samym tytułem, zrealizowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl odbył się 18 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kam. Mogli go obejrzeć uczniowie klas 8a, 8b i 7a z opiekunami B. Falarowską, E. Kabałą i K. Siudakiem.

Było to widowisko, w którym lekcja historii przeplatała się z opowieścią o miłości, patriotyzm z humorem, a klęska przekuwa się w nadzieję zwycięstwa.

• Dyżur doradcy zawodowego

•  Dnia 4 grudnia 2019 r. w godz. 1500- 1700 w Punkcie Doradztwa Edukacyjno - Zawodowego z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 3 ul. Sportowa 30 w Skarżysku- Kam. odbędzie się dyżur doradcy zawodowego dla uczniów z klas 6-8.

• Spotkanie profilaktyczne z policją

•   W ramach działań profilaktycznych na zaproszenie dyrekcji szkoły oraz pedagoga 12.11.2019 uczniowie klas V-VIII mieli możliwość spotkania się z policjantami z KKP w Skarżysku-Kamiennej.

Podczas prezentacji funkcjonariusze przedstawili młodzieży sposoby na bezpieczne korzystanie z zasobów internetowych. Zostały także poruszone zagadnienia związane z cyberprzemocą, prawnymi  konsekwencjami  nagrywania

i rozsyłania filmów do sieci oraz streamingiem.

Na zakończenie młodzież miała możliwość zadawania pytań na nurtujące ich problemy.

• "Za waszą wolność i naszą" - akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

• 8 listopada odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę "Za nasząwolność i naszą". Prezentując program artystyczny uczniowie złożyli hołd walczącym o ojczyznę, podkreślali ich ofiarną walkę i patriotyzm. Akademię przygotowali: Agnieszka Paszkiel, Sylwia Kaczer - Solarz, Łukasz Pietrzyk, o dekorację zadbała Dorota Sochacka

• Konkurs poezji patriotycznej

• 8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie poezji patriotycznej, który odbył się w GOK w Bliżynie.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce w kategorii klas I - III zdobyła Lena Kowalik

I miejsce w kategorii klas VI - VIII zdobyła Kinga Paszkiel

• Ślubowanie Klas Pierwszych

• Dnia 25.10.2019 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie odbyło się ślubowanie klasy I a (wych. p. Grzegorz Smardzewski) i klasy I b (wych. p. Dorota Bernas)  w obecności p. wójta Gminy Bliżyn Mariusza Walachni, dyrekcji SP w osobach p. Grzegorza Jędrzejczyka i p. Ewy Kabały, ks. Marcina Wojciechowskiego, nauczycieli, uczniów, rodziców, dziadków. Pasowania na ucznia dokonał dyrektor szkoły p. G. Jędrzejczyk. Nowych uczniów przywitała klasa II z wych. p. Grażyną Kij. Pierwszaki otrzymali prezenty od p. wójta, dyrekcji i klasy II.

• "Niech każdy znajdzie w życiu swoje Westerplatte" - 80 rocznica wybuchu II wojny światowej

• Z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszej szkole odbyła się akademia pt "Niech każdy w życiu znajdzie swoje Westrplatte" poświęcona bohaterom oraz wydarzeniom II wojny światowej. Uczniowie klasy 8b zaprezentowali piosenki wojenne i wiersze. Na końcu przytoczone zostały słowa papieża Jana Pawła II skierowane do ludzi młodych:

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Każdy z was znajduje też w życiu swoje Westrplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek powinności, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie - jakiś porządek prawd, wartości, które trzeba obronić - dla siebie i dla innych."

Program artystyczny przygotowały Agnieszka Paszkiel -nauczyciel historii i Barbara Falarowska - nauczyciel języka polskiego.

• Dyżur doradcy zawodowego

• 23 października 2019 r. w godz. 1500 - 1700 w Punkcie Doradztwa Edukacyjno - Zawodowego z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 3 ul. Sportowa 30 w Skarżysku- Kam. odbędzie się dyżur doradcy zawodowego dla uczniów z klas 6-8.

• Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

• Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie informuje, że inauguracja roku szkolnego 2019/2020 nastąpi w poniedziałek, 2 września 2019 r. o godz. 9.00 Mszą św. w Kościele św Ludwika w Bliżynie. Po nabożeństwie, o godz. 10.00, odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej lub w przypadku ładnej pogody na boisku szkolnym.

Serdecznie zapraszamy !

• Rozkład jazdy busa szkolnego