• Życzenia świąteczne

     • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim wiosennego optymizmu, rodzinnego spokoju oraz pięknych chwil spędzonych  z bliskimi przy świątecznym stole.

      Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. generała Stanisława Maczka w Bliżynie

     • Zajęcia pszczelarskie

     • 5 kwietnia uczniów z klasy 0 - VI odwiedziła Pani Pszczelarka, która opowiadała  uczniom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opisała  różne rodzaje miodu, które różnią się kolorem,  smakiem i zapachem oraz znaczeniem dla naszego zdrowia. Opowiadała też o życiu i zwyczajach  pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, jak spędzają zimę. Uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Uczniowie mogli obejrzeć prawdziwe ramki pszczelarskie oraz akcesoria pszczelarza, tj.: podkurzacz, specjalny kapelusz, strój, dymkę oraz wykonali woskowe świeczki.

     • Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej

     • Informujemy, że od 1 lutego będzie trwała rekrutacja  dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023 r. Karty zgłoszenia można pobrać w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły. Zapisy prowadzone będą do 21 marca w sekretariacie szkoły w godz. 7.30 - 14.30.

     • Zakończenie zbiórki

     • Szanowni Państwo,

      zakończyliśmy zbiórkę rzeczową dla obywateli Ukrainy. Dziękujemy Wszystkim za bezinteresowną pomoc, wrażliwość i ogromne serce. Wszystko, co zebraliśmy, trafi do Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód, które zajmuje się koordynacją zbiórek i pomocy dla uchodźców w Kielcach.

      Na stronie internetowej Stowarzyszenia https://www.siew.org.pl/ znajdą Państwo informacje, w jaki sposób można jeszcze wspomóc uchodźców z Ukrainy.

      Dziękujemy 

       

     • POMOC DLA UKRAINY

     •  

      Szanowni Państwo,

      w związku z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie postanowiliśmy zorganizować zbiórkę rzeczową, aby pomóc Ukraińcom.

      Będziemy przyjmować następujące artykuły:

       

      1. Środki opatrunkowe (bandaże, plastry).
      2. Suchy prowiant (tzw. „chińskie zupki”, batony zbożowe, wafle pełnoziarniste, kawę, herbatę).
      3. Środki higieniczne (ręczniki papierowe, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki i pastę do zębów, chusteczki higieniczne).
      4. Skarpety (różne rozmiary).

       

      Artykuły można zostawić w pokoju nauczycielskim lub sekretariacie szkoły od 28 lutego (poniedziałek) do 3 marca (czwartek), w godzinach 7.30 – 14.30.

      Zbiórka jest koordynowana przez Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód.

      www.siew.org.pl

     • “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

     •  

                                                             Drodzy uczniowie i rodzice 

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

       

      Termin Akcji: 24. 02. – 01. 03. 2022 r.

      Miejsce Akcji: wyznaczone miejsce na parkingu szkolnym

      ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

      NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

      www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

       

     • Bal karnawałowy w oddziale przedszkolnym

     • W oddziale przedszkolnym odbył się bal karnawałowy, na którym nikt nie był sobą. Wszyscy super się bawili przy ulubionej muzyce, zajadali słodkości i rywalizowali ze sobą w wesołych konkursach. 

     • Europejski Dzień Numeru 112

     • Operatorzy numerów alarmowych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego obsługują zgłoszenia dotyczące m.in.:

      • zagrożenia życia, zdrowia i bezpieczeństwa,
      • zagrożenia mienia i środowiska (sytuacje nagłe),
      • zagrożenia czyjejś wolności,
      • przestępstw lub zakłócania porządku publicznego,
      • kiedy niezbędne jest natychmiastowe działanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.

      DZWOŃ tylko w nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych sytuacjach, takich jak:

      • wypadki drogowe,
      • silne krwawienia i uszkodzenia ciała,
      • omdlenia i utrata świadomości,
      • pożary,
      • przypadki porażenia prądem,
      • kradzieże, włamania,
      • rozboje i inne przypadki użycia przemocy,
      • podejrzenie prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających,
      • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
      • inna sytuacja nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

      NIE DZWOŃ, gdy sytuacja nie wymaga interwencji służb ratunkowych, nie jest niebezpieczna i nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia, środowiska lub mienia. Numer alarmowy 112 ratuje życie! Nie dzwoń bez potrzeby!

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNY „ZIMOWY CZAS – BEZPIECZNY CZAS”

     • Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w I Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Fotograficznym „Zimowy czas – bezpieczny czas”. Prace na konkurs można nadsyłać do 30 stycznia 2022 roku.

      Konkurs trwa od 10 grudnia 2021 roku do 30 stycznia  2022  roku. Konkurs plastyczny skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie jednej pracy w dowolnie wybranej technice.

      Prace plastyczne należy przesyłać do 30 stycznia 2022 roku do godziny 12.00 z dopiskiem „Zimowy czas – bezpieczny czas” na adres:

      Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. Ściegiennego 2, 25–033 Kielce

      Konkurs fotograficzny skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego, zajmujący się nieprofesjonalnie fotografią. Każdy z autorów może nadesłać maksymalnie jedną fotografię.

      Prace fotograficzne w formacie jpg o wymiarach minimalnie 1200 x 1600 pikseli i maksymalnie w plikach nieprzekraczających 2 MB należy nadsyłać drogą e-mailową  do 30 stycznia 2022 roku do godziny 12.00. na adres: artystyczny@wdk-kielce.pl w formie załączników do listu elektronicznego, z dopiskiem: „Konkurs fotograficzny Zimowy czas - bezpieczny czas”.

     • Sukcesy naszych absolwentów

     • Absolwenci  Publicznego Gimnazjum w Bliżynie

      zdobywają doświadczenie zawodowe na w GRECJI w ramach PROGRAMU ERASMUS +

       

       „W kierunku zawodowego sukcesu” – to projekt mobilności realizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie w ramach programu Erasmus +, finansowany przez Unię Europejską w 100% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER). Program miał na celu podniesienie praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych 48 uczniów szkoły kształcących się w zawodach: technik logistyk, technik informatyk, technik handlowiec. Realizacja staży nastąpiła w dwóch turach.  I tura miesięcznych staży w greckich przedsiębiorstwach (konkretnie w Rethymno na Krecie) odbyła się na przełomie lutego i marca 2020r., w którym udział wzięło 25 uczniów (aktualnie już absolwenci szkoły 2021r.) wraz z opiekunami panem Karolem Banasikiem i panem Jackiem Rysiem.  Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa na całym świecie, druga tura miesięcznych praktyk odbyła się w październiku 2021r. w którym udział wzięło 23 uczniów wraz z opiekunami: panią Hanną Rzepką, panią Moniką Grabusińską, panią Katarzyną Dworzyńską i panią Karoliną Ścisłowicz - Plutą.

       

      W praktykach udział wzięli uczniowie: absolwenci Publicznego Gimnazjum w Bliżynie:

      Tomasz Głusek, kl. 4 TL

      Damian Mastalerz, kl. 4 TL

       

      Realizacja projektu była podstawą do poprawy umiejętności praktycznych i kompetencji zawodowych. Młodzież dzięki udziałowi w projekcie miała możliwość podniesienia również znajomości kultury greckiej i wartości europejskich. 

      W czasie praktyk część informatyków pracowała w punktach serwisowych. Do ich zadań należała diagnostyka sprzętu komputerowego, jego konserwacja i naprawa oraz instalowanie oprogramowania.  W razie potrzeby mogli także obsługiwać klientów, doradzając w kwestii wyboru asortymentu dostępnego w sklepie. Pozostała część informatyków odbywała praktyki na Uniwersytecie w Rethymno na wydziale IT. Asystowali oni przy instalowaniu, konfigurowaniu i aktualizowaniu sterowników urządzeń, aktualizowaniu systemów operacyjnych, oprogramowania użytkowego i aplikacji. Ich zadaniem było także przygotowywanie urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego do pracy. Pod okiem zagranicznych opiekunów radzili sobie bardzo dobrze. Supervisorzy w samych superlatywach oceniali pracę młodzieży, chwaląc ją za zaangażowanie i komunikatywność.

      Technicy handlowcy pracowali w lokalnej sieci marketów. Ich zadaniem było asystowanie w przyjmowaniu dostaw, dbanie o dostępność asortymentu na półkach i utrzymanie porządku w sklepie. Praktykantki poznały metody przechowywania i rozmieszczania towarów na półkach sklepowych. Dziewczęta wzorowo wywiązywały się  z powierzonych zadań, a ich opiekunowie byli zadowoleni z ich pracy.

      Technicy logistycy pracowali w magazynie artykułów spożywczych i codziennego użytku, który regularnie zaopatruje lokalne sklepy i supermarkety w towar. Realizowali rozładunek paletowych jednostek ładunkowych, a także układali towary na regałach półkowych magazynu. Poznali standardy organizacji transportu w firmie, asystowali  też w przyjmowaniu towarów do magazynu i przygotowywaniu ładunków do transportu. W ich obowiązkach było także utrzymanie porządku na powierzchni magazynowej. Opiekunowie techników logistyków ocenili ich jako zgraną grupę, doskonale wywiązującą się z powierzonych zadań. Pracownicy magazynu bardzo chętnie przekazywali swoją wiedzę i dzielili się doświadczeniem w pracy.

      Podczas pobytu na Krecie, uczniowie ZSP w Stąporkowie poznali także kulturę Grecji i piękno regionu, w którym przebywali. Rethymno, to renesansowe miasto, nad którym wznosi się góra Psiloritis.  Położone jest pomiędzy Chanią a Heraklionem. Rozwinęło się na długości 13 km wzdłuż piaszczystej plaży, na cyplu północnego brzegu, pomiędzy górami a morzem. Uczniowie natknęli się na ślady cywilizacji sprzed 3500 lat, m.in. na bizantyjskie kościoły i klasztory. Podziwiali także rzadkie naturalne piękno, wyjątkowy krajobraz, archeologiczne miejsca, które stanowiły atrakcję miasta. Spacerowali ciekawymi    i niesamowitymi trasami prowadzącymi przez zaułki Starego Miasta, promenadę nadmorską, czy okoliczne wzgórza, z których oglądali panoramę miasta. Do miejsc, które zwiedzili należy wymienić m.in.: Port wenecki z molo i latarnią morską czy Kościół Św. Franciszka. Wolny czas również spędzali na plaży przy Morzu Kreteńskim.

      Uczniowie poznali także tradycje i smaki kulinarne Grecji. Kuchnia Kreteńczyków bazuje na naturalnych produktach pochodzenia lokalnego, a jej tajemnicą są niektóre gatunki roślin górskich. Typowymi potrawami greckimi wartymi polecenia są souvlaki, mousaka, ciasto filo, sos tzatziki, które uczestnicy projektu mieli okazję skosztować.

      Baza hotelowa w Rethymno jest bardzo dobrze rozwinięta, uczniowie mieszkali w hotelu Litsa’s Lefkoniko Beach, który położony jest 100 metrów od promenady nadmorskiej oraz  w pobliżu Starego Miasta. Wielkim zainteresowaniem młodzieży był hotelowy basen, na którym chętnie spędzali czas.

      Pobyt w Rethymno w ramach projektu Erasmus był nowym doświadczeniem nie tylko na gruncie zawodowym i językowym, ale dał możliwość poszerzania własnych horyzontów, wiedzy i otwartości na inne kultury.

      Wyjeżdżając, niektórzy uczniowie byli przejęci pracą obowiązkami i zadaniami jakie na nich czekały. Praktyki były egzaminem, zdobytego przez nich doświadczenia oraz wiedzy z przedmiotów zawodowych. Pozwoliły także, sprawdzić umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Na podsumowanie praktyk, uczniowie otrzymali bardzo dobre i celujące oceny od pracodawców. Dodatkowo, młodzież, będąc na praktykach, zdała bardzo dobrze „egzamin” z samodzielnego życia, radząc sobie z różnymi trudnościami dnia codziennego.

      Uczniowie którzy wyjechali na praktyki ocenili, iż program pozwolił im nie tylko zdobyć doświadczenie w uczonym zawodzie, ale również pomógł im nabyć umiejętności społeczne, poszerzył ich światopogląd, a przebywając w turystycznej miejscowości, otworzył ich na nowe kultury i zaszczepił chęć poznawania.

      Ewaluacja projektu oraz wręczenie certyfikatów odbyło się w siedzibie firmy EUROPANCENTETER INTRAINING FOREMPLOYMENT, która organizowała pobyt w Grecji. Certyfikaty uczestnictwa w projekcie otrzymały także opiekunki uczniów, panie: Hanna Rzepka, Katarzyna Dworzyńska, Monika Grabusinska, Karolina Ścisłowicz - Pluta, które towarzyszyły uczniom w realizacji projektu.

      Koordynatorem projektu jest pan Karol Banasik wicedyrektor szkoły.

    • Zbiórka dla kotów
     • Zbiórka dla kotów

     • Szkolne Koło Wolontariatu ogromnie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę dla Domu Tymczasowego dla kotów u Pati, prowadzoną na terenie naszej szkoły. Zebrana karma ,żwirek, zabawki i koce już dotarły do kociaków.