• Wspólnie pomagamy potrzebującym

          • Szkolne Koło Wolontariatu gorąco dziękuje wszystkim, którzy pomogli Fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych zakupując cegiełki. Przesłaliśmy dla tej fundacji 150 zł. Z kolei zbierane przez Was plastikowe nakrętki wspomagają Stowarzyszenie Instytut bł. s. Ewy Noiszewskiej z przeznaczeniem na rehabilitację dzieci. Wspólnie z Samorządem Uczniowskim, który  zorganizował kawiarenkę, a  jej dochód przeznaczył na zakup karmy, mogliśmy wspomóc Dom Tymczasowy dla kotów. Dziękujemy za dobre serca!

          • Poznawanie Albanii z Izabelą Nowek

          • 9 stycznia gościliśmy absolwentkę naszej szkoły Panią Izabelę Nowek, która od kilku lat mieszka w Albanii i jest autorką książek o tym ciągle jeszcze mało znanym kraju.

            Pani Iza opowiedziała o albańskiej historii, kulturze, kuchni, architekturze, świętach, tradycjach a wszystko było zilustrowanie wspaniałymi zdjęciami. Uczestnicy spotkania z zapartym tchem słuchali opowieści i chętnie zadawali pytania. Kilka osób zadeklarowało nawet chęć wyjazdu do Albanii. 

          • Świąteczny, wyjątkowy czas...

          • Świąteczny, wyjątkowy czas...

            Dzisiaj w nastrój tych dni wprowadzili nas uczniowie z kl. V, VI I VII prezentując jasełka pt. Nie było miejsca dla Ciebie.... Młodzi aktorzy przygotowani przez ks. Marcina Wojciechowskiego pokazali, że Boże Narodzenie to przede wszystkim osobiste spotkanie z Nowonarodzonym Zbawicielem. To ważne przesłanie zawierały też piękne recytacje uczennicy kl. III Amelki Szaniec oraz kolędy śpiewane przez Lenę Kowalik z kl. V oraz chór szkolny kierowany przez p. Łukasza PietrzykaWspólne spotkanie było okazją dla p. Mariusza Walachni i p. Dyrektora Grzegorza Jędrzejczyka do złożenia  życzeń całej społeczności szkolnej. Aktorzy dostali też słodkie upominki od p. Sławomira Młodawskiego, radnego naszej gminy. Szkolne jasełka odbyły się na tle dekoracji przygotowanej przez p. Iwonę Wronę i Małgorzatę Strószczyk.

          • Ciemna strona uzależnienia

          • W dniach 19 października - 10 listopada 2020 roku Stowarzyszenie Erbel-Szkoła Przyszłości i I Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku-Kamiennej zorganizowało konkurs fotograficzny pt: "Ciemna strona uzależnienia".

            Konkurs polegał na wykonaniu fotografii dotyczącej tematyki uzależnień i stanowił część działań w ramach projektu "Moda na życie bez uzależnień", realizowanego w I LO im. J. Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej. 

            Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasz uczeń Szymon Bródka z kl 5b otrzymał wyróżnienie. Opiekunem była pedagog Beata Kusztal-Wrona.

            Szymon gratulacje!!!

          • Zajęcia warsztatowe w Nadleśnictwie Suchedniów

          • 18 grudnia klasy VIa, VIIa oraz VII b uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych w siedzibie Nadleśnictwa Suchedniów, które prowadziła pani Anna Wojkowska - Klata. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się ciekawostek o lesie oraz znaczeniu gospodarki leśnej w naszym codziennym życiu. Na koniec wykonywali stroiki świąteczne, które będą zdobić ich Wigilijne stoły.

          • Wizyta przedstawicieli Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

          • 15 grudnia 2023 roku był wyjątkowym dniem w historii naszej szkoły. Tego dnia gościliśmy przedstawicieli Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków oraz 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania: prezesa Federacji generała brygady Zbigniewa Szurę, wiceprezes Małgorzatę Kaczyńską, mjra dra Wiesława Chłopka oraz starszego sierżanta sztabowego Tomasza Szczura. W uroczystości wzięli udział również wójt gminy  Mariusz Walachnia oraz absolwent naszej szkoły ppłk. Michał Nowakowski. 

            Prezes federacji generał Zbigniew Szura przekazał szkole certyfikowany woreczek zawierający ziemię z pól bitewnych szlaku do Ojczyzny 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka oraz odznaczył sztandar szkoły medalem XV - lecia Federacji "Na Straży Pamięci". 

            Ponadto obejrzeliśmy niezwykle ciekawe prezentacje i wysłuchaliśmy prelekcji poświęconych zarówno 1. Dywizji Pancernej jak i 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. 

          • Przedszkolaki w Kuleczkowie

          • 4 grudnia 2023 roku do oddziału przedszkolnego przyszedł list od Mikołaja. Ponieważ wiedział On, że dzieci bardzo lubią wspólną zabawę, to jako prezent podarował im zabawę w Play Parku w Skarżysku- Kamiennej. 6 grudnia cała ,,Zerówka'' pojechała na szaloną zabawę podczas, której odwiedził ją sam Mikołaj. Dzieci zaśpiewały dla Niego i o Nim piosenkę, za co otrzymały drobne upominki. Podziękowały Świętemu Mikołajowi za miły dzień i z uśmiechem wróciły do szkoły.

          • Mikołajki w szkole

          • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował akcję mikołajkową pod hasłem Uczeń przebrany nie będzie pytany. Dzięki temu w salach lekcyjnych i na korytarzach królował kolor czerwony, który nieodzownie kojarzy się ze Świętym Mikołajem. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji. Na głowach pojawiły się zatem mikołajkowe czapki oraz reniferowe opaski, a niektórzy także dumnie paradowali w świątecznych sweterkach. Nie tylko uczniowie wzięli udział w tym radosnym dniu i przebrali się. Czerwone elementy ubioru można było zauważyć też wśród nauczycieli i pracowników szkoły. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć przy szkolnej choince.Powoli w szkole czuć już magię zbliżających się świat Bożego Narodzenia.

          • Jak zwierzęta przygotowują się do zimy

          • Zima to wyjątkowo trudny czas dla zwierząt. Wraz z nastaniem chłodnej pory, rozpoczyna się dla nich walka o przetrwanie. To czas strategicznej rozgrywki, która wymaga dokładnego planowania i odpowiedniego przygotowania. 

            1 grudnia uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez panią Annę Wojkowską - Klatę z Nadleśnictwa Suchedniów, która w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o zwierzętach zamieszkujących w lesie i ich przygotowaniach do zimy. Po obejrzeniu prezentacji odbyły się warsztaty z nauki robienia ptasich przysmaków. Teraz wszyscy doskonale wiedzą, w jaki sposób należy dokarmaić ptaki zimą.

          • Ubrania do oddania

          • ZRÓB MIEJSCE W SZAFIE, PRZEKAŻ  UŻYWANE UBRANIA I POMÓŻ ZWIERZĘTOM  !

            Co roku w samej Polsce produkuje się 2,5 mln ton odpadów tekstylnych, a tylko niewielka  ich część wprowadzana jest ponownie do obiegu.                                                                     

            Projekt Ubrania do Oddania organizowany jest przez New Solutions Group.                              

            Za każdy kilogram odzieży DIOZ ( Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt) - organizacja, którą chcemy wesprzeć, otrzyma 1 zł na swoją działalność ( opiekę i leczenie porzuconych bądź skrzywdzonych przez człowieka zwierząt).                                                                        

            Akcja Ubrania do Oddania to też działalność na rzecz środowiska. Rzeczy, które trafiają do wyżej wymienionej firmy są sortowane i wprowadzane do ponownego obiegu.                                  Nasza szkoła postanowiła dołączyć do tej niezwykle pożytecznej akcji. W związku z tym, zwracamy się do Państwa – pomóżcie swoim pociechom pomóc zwierzętom i środowisku!                                                                                                                     

            Co można oddać? Rzeczy nowe i używane, bez dziur, kompletne i niezniszczone:

            ·       wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej;

            ·       buty połączone w pary;

            ·       akcesoria: np. torebki, plecaki;

            ·       dodatki: np. czapki, szaliki, rękawiczki;

            ·       tekstylia domowe: koce, pościel;

            ·       biżuterię;

            ·       bieliznę;

            ·       zabawki

            Czas trwania akcji: 04 grudnia – 18 grudnia 2023r

            Miejsce zbiórki odzieży: szatnia, kotłownia

            Serdecznie dziękujemy

          • Wyniki konkursu profilaktyczno - edukacyjnego "Jestem wolny nie uzależniam się"

          • Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Skarżysku-Kam w miesiącu wrześniu 2023r. ogłosił konkurs profilaktyczno-edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych z zakresu profilaktyki uzależnień pod hasłem przewodnim „Jestem wolny – nie uzależniam się”. 

            Do konkursu przystąpiło 20 szkół podstawowych powiatu skarżyskiego oraz Gminy Bodzentyn.

            W dniu 29 listopada 2023r. w Sali Konferencyjnej PCRE w Skarżysku-Kam. odbyło się zakończenie tego programu i wyłonienie laureatów konkursu.

            Test (20 pytań) sprawdzający wiedzę w tym zakresie był swoistym podsumowaniem programu, bowiem pedagodzy szkolni, nauczyciele i personel medyczny szkoły przeprowadzał liczne zajęcia edukacyjne mające na celu zwrócenie uwagi uczniów na poruszane kwestie.

            Nasza delegacja w składzie: Alicja Skwarna, Maja Szcześniak i Julia Banaś okazały się najlepsze i zajęły I miejsce. Gratulujemy!

          • Kawiarenka charytatywna w szkole

          • 27 listopada w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego - Nikoli Fornal, Darii Osóbki, Julii Banaś oraz przy wsparciu uczennic z klasy 7a- Mai Boruń, Nikoli Jachimowicz, Gabrysi Guzikowskiej, 7b- Mai Szcześniak i 8a- Natalii Wrony odbyła się charytatywna Kawiarenka Andrzejkowa. Kiermasz wypieków spotkał się z dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło amatorów babeczek, ciast, ciasteczek z wróżbą i innych słodkości. Zbiórka okazała się sukcesem. Dochód z kawiarenki zostanie przeznaczony na zakup karmy i żwirku dla kotów z Domu Tymczasowego w Stąporkowie. Samorząd Uczniowski składa podziękowania uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie - za przygotowanie pysznych ciast i babeczek oraz hojności tych wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji i zakupili słodkie wypieki.

          • Archipelag skarbów

          • W dniach 13 – 14. 11. 2023  gościliśmy w naszej szkole młodzież z  klas 7 i 8 z terenu gminy Bliżyn. Uczniowie  w ramach profilaktyki zintegrowanej brali udział w dwudniowych warsztatach pt. „Archipelag skarbów”.  

            Celem warsztatów, w których uczestniczyli również rodzice i nauczyciele było poznanie zarówno czynników ryzyka, jak i czynników chroniących przed zagrożeniami takimi, jak alkohol i substancje psychoaktywne.

            Koordynatorem warsztatów była pedagog Beata Kusztal-Wrona. Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu GKRPA.

            Podczas poniedziałkowego spotkania młodzież słuchała wykładów, oglądała prezentację, brała udział w odgrywaniu scenek sytuacyjnych. Drugiego dnia uczniowie mieli możliwość zaprezentować własną twórczość artystyczną.

            Był to niewątpliwie bardzo dobrze wykorzystany czas, gdzie zarówno młodzież, jak i dorośli mogli się wiele dowiedzieć o sobie i innych, poznać sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Uzyskali także informacje gdzie można zgłosić się aby w razie potrzeby uzyskać pomoc.

            Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom nasza młodzież będzie umiała i wiedziała jak pokonywać własne ograniczenia oraz jakimi wartościami powinna  kierować się w życiu.

          • Bezpieczni na 5

          • Po raz piętnasty odbył się konkurs „Bezpieczeństwo na Piątkę” zorganizowany przez Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach. Konkurs dedykowany jest dla uczniów klas V, a jednym z jego głównych celów jest utrwalanie wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spośród 12 drużyn biorących udział w konkursie nasza drużyna: Maciej Orliński, Aleksander Ołub i Franciszek Ołub zajęła drugie miejsce. Do konkursu przygotowała ich pani Agnieszka Kowalczyk. Serdecznie gratulujemy.

          • Święto Niepodległości

          • W 1918 roku, 11 listopada, nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. 

            Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia Państwa Polskiego, które po latach niewoli stało się niepodległe i wolne od zaborców.

            Kolejna, 105. Rocznica Odzyskania Niepodległości, uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju. 

            W związku z tym, dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel, przygotowany przez uczniów kl. 6-7 pod kierunkiem pani Niny Kamińskiej, pani Magdaleny Jaworskiej, pana Łukasza Pietrzyka oraz gościnnie kl.3 pod kierunkiem pani Grażyny Kij. Dekorację przygotowała pani Patrycja Stępnik. Apel uświetniły wiersze oraz utwory patriotyczne.

          • Olimpiada Przedszkolaków

          • 14 listopada 2023 roku w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku- Kamiennej odbyła się III Olimpiada Przedszkolaka etap powiatowy. W zawodach udział wzięło 5 drużyn, które rywalizowały w czterech konkurencjach. Zwycięzcami zostały przedszkolaki że Skarżyska Kościelnego a drużyna z Bliżyna zajęła IV miejsce. Wszyscy świetnie się bawili z zostali nagrodzeni za sportową postawę i zdrową rywalizację.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Z radością i satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę w  październiku 2022 r. przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym w marcu 2023 r. uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w  ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” dotyczącego wspierania w latach 2021 – 2025 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w  zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i  młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 

            Od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się, że wniosek złożony przez naszą szkołę do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie, rozpoczęliśmy wspólnie zastanawiać się, jakie nowe książki należałoby kupić do biblioteki.

            W konsultacjach dotyczących przyszłych zakupów uczestniczyli nauczyciele poloniści oraz edukacji wczesnoszkolnej, bibliotekarz szkoły.

            Już są nowe książki w bibliotece szkolnej

             

            W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zakupionych zostało 515 książek.

            Księgozbiór biblioteki  wzbogacił się  o nowe lektury szkolne jak i nowe pozycje książek dla dzieci. Tak doposażony księgozbiór pozwala uczniom na  miłe spędzanie czasu z książką. Dostarcza im również wielu wrażeń, rozbudza ich wyobraźnię,  zainteresowania i ciekawość światem. Jednak przede wszystkim skłania do dyskusji na  temat przeczytanych książek i emocji jakie w nich wywołały.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. generała Stanisława Maczka
      • (41) 25-41-810 sekretariat - 100 dyrektor - 102 księgowość - 105 główny księgowy - 104
      • 26-120 BLIŻYN ul. Piaskowa 6 Poland
      • AE:PL-70480-30131-IHABW-15
      • /SPBlizyn/SkrytkaESP
      • Konto Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, 67 8520 0007 2004 4000 0718 0006, Do wpłat: za obiady, legitymacje, duplikaty.
      • Konto Rada Rodziców przy SP w Bliżynie, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, 21 8520 0007 2002 0046 6079 0001, W tytule wpłaty prosimy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczęszcza.
    • Logowanie